Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Organizacja produkcji bydła>

Drewniana konstrukcja nowoczesnej obory

Obrazek

Jak połączyć lekkie, drewniane konstrukcje z nowoczesnymi systemami zadawania pasz i doju? Przeczytaj w najnowszym, styczniowym wydaniu „top bydło“.

Marcin Jajor27 grudnia 2020, 10:56
Rozwój ich gospodarstwa zapoczątkowała decyzja o budowie nowatorskiej jak na tamte czasy, lekkiej obory wówczas na 70 krów. Był 2000 r. i drewniana konstrukcja podpatrzona na Zachodzie, gdzie klimat jest nieco łagodniejszy, wywołała niemałe zdziwienie wśród okolicznych rolników z regionu.

Dzięki inwestycji, przejęte po rodzicach w 1998 roku gospodarstwo w woj. opolskim, Waldemar Kierstein wraz ze swoją partnerką Michaelą Sacher – bo o nich mowa – zmienili w prężną fabrykę mleka ze stadem 160 krów, gdzie fizyczną pracę w dużej mierze zastąpiły maszyny. Jeszcze ok. 3 lata temu wszystkie krowy były dojone na hali udojowej (rybia ość 2 × 6 SwingOver), ale coraz więcej zwierząt oraz ich rosnąca wydajność, a także trudności ze znalezieniem pracowników najemnych, skłoniły hodowców do modernizacji obiektu.

– W naszym regionie bardzo trudno znaleźć pracowników. Wszyscy szukają pracy raczej na Zachodzie – uzasadnia Waldemar Kierstein, który z Niemiec przywiózł wiele inspirujących pomysłów. Oprócz konstrukcji obory, cały czas miał w głowie także poprawę efektywności poprzez większe zmechanizowanie gospodarstwa. Postawił na drewnianą konstrukcję obory, której funkcjonalność potem postanowił przenieść na  – wybudowany pod koniec 2020 roku – jałownik. W obrębie tych budynków – bohater naszego reportażu – sprytnie osadził nowoczesne systemu doju oraz zadawania pasz.

Dlaczego hodowcy zdecydowali się na drewnianą konstrukcję, w jaki sposób jeden robot zadaje paszę jałówkom i krowom, co i w jaki sposób udało się zmodernizować w oborze i jak przełożyło się to na wyniki? Zamów prenumeratę i przeczytaj w najnowszym wydaniu dodatku specjalnego „top bydło”.

mj/Fot. Sierszeńska
Picture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)