StoryEditor

IRZ Plus: zamieszanie w systemie i problem z uzupełnieniem danych

Hodowcy bydła mlecznego i mięsnego mieli czas do 8 stycznia br. na uzupełnienie danych w systemie Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt. Jeżeli nie podali wymaganych informacji, wypłata dopłat z ekoschematu dobrostan zwierząt może być zagrożona. Podczas składania aktualizacji danych w systemie rolnicy napotkali wiele problemów.
06.02.2024., 10:26h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Ekoschemat dobrostan zwierząt
  • Znikające dane z systemu
  • Pastwisko za drogą
  • Odechciewa się wypasać zwierzęta
  • Dłuższy termin dla opasów
  • Brak kierunku użytkowania?
  • Brak dokładnej instrukcji

Ekoschemat dobrostan zwierząt

Ekoschemat dobrostan zwierząt w przypadku utrzymywania bydła mięsnego lub mlecznego to spory zastrzyk dodatkowej gotówki. Jednak, aby uzyskać pieniądze, trzeba pamiętać o wysłaniu dokumentów w określonym terminie m.in. rejestru wypasu (do 9 października 2023 r.), czy wybiegu (od 15 marca do 21 marca 2024 r.) lub oświadczenia oraz o uzupełnieniu danych dot. opisu systemu utrzymania bydła.

Hodowcy, którzy złożyli wnioski w ramach wariantu: dobrostan krów mlecznych, dobrostan krów mamek (utrzymywane w pomieszczeniach i w systemie otwartym) i dobrostan opasów, byli zobowiązani do akutualizacji danych za pośrednictwem systemu IRZ Plus – elektronicznie lub papierowo w biurze powiatowym Agencji.

Resort rolnictwa wyjaśnia, że celem ekoschematu dobrostan zwierząt jest zachęcenie rolników do stosowania podwyższonych warunków dobrostanu. Wsparcie można uzyskać za realizację zobowiązań w zakresie dobrostanu zwierząt, które wykraczają ponad odpowiednie normy, wynikające z powszechnie obowiązującego prawa i stosowanych praktyk.

Niestety, rolnicy mieli sporo problemów, nie z wymaganiami, ale wypełnieniem dokumentów.

Znikające dane z systemu

Zarówno w przypadku bydła mlecznego, jak i mięsnego hodowcy musieli uzupełnić dane dotyczące m.in. podstawowych danych dot. działalności i producenta, stanu działalności, systemu utrzymywania zwierząt, danych działek ewidencyjnych, lokalizacji budynków, w których utrzymywane są zwierzęta i danych lokalizacji pastwisk. Mimo że na pierwszy rzut oka zadanie wydawało się proste, przysporzyło hodowcom wiele trudu. ARiMR nawet przygotowała stosowną instrukcję wypełnienia brakujących danych, jednak nawet podczas korzystania z niej nie wszystko wydawało się jasne.

Pozostało 81% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. marzec 2024 21:11