StoryEditor

Najczęstsze błędy w odchowie cieląt. Co możesz poprawić? Podajemy wskazówki!

Niektóre z nich wydają się oczywiste i błahe, a jednak nie dla wszystkich. Z audytów przeprowadzanych w gospodarstwach mlecznych wynika, że w odchowie cieląt jest jeszcze sporo niedociągnięć, które można poprawić. Zobacz listę wskazówek!
01.01.2024., 09:00h

Dobry odchów to mniej upadków, mniejsze koszty leczenia, potencjalnie szybsze krycie zwierząt, krowy bardziej wydajne w przyszłości, które będziemy mogli dłużej użytkować – przekonywał podlaskich hodowców prof. Paweł Górka z UR w Krakowie podczas konferencji w Sokołach. Zaznaczył, że podczas audytów w gospodarstwach zauważył sporo błędów w odchowie, które można wyeliminować niewielkim lub zerowym kosztem, a efekt będzie widoczny w przyrostach i produkcji mleka w przyszłości. Idąc tym tropem, należy kierować się priorytetem w odchowie – jakie cielę, taka krowa.

– Odchów cieląt nie może sprowadzać się tylko do tego, żeby cielę przeżyło, ale powinno też dobrze się rozwijać i podwoić masę ciała do końca 2. miesiąca życia, bo wtedy będzie dobrze rokować na przyszłość – dodał prof. Górka. Najważniejsze wg niego etapy to zadbanie o odpowiednią odporność bierną (ilość immunoglobulin, które krążą we krwi) oraz dążenie do prawidłowych przyrostów masy ciała.

Pozostało 90% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. kwiecień 2024 21:56