StoryEditor

Jak liczyć koszty żywienia krów mlecznych?

  Policz, jaki jest zwrot wszystkich poniesionych kosztów produkcji mleka. Może warto postawić na większą efektywność żywienia?
19.09.2023., 12:09h

Okres wysokich cen skupu mleka mamy już niestety za sobą. Pomimo że w ciągu ostatnich kilku lat stawki systematycznie rosły, to niestety bardzo często zjawisku temu towarzyszyło jednocześnie znaczne zwiększenie cen środków produkcji. Nie są to już takie wzrosty cen, jakie były jeszcze kilka miesięcy temu (zwłaszcza koszty nawozów), ale na tyle duże, że decydują o coraz mniejszych przychodach z produkcji mleka, co nie napawa optymizmem. W takiej sytuacji hodowcy zwykle zastanawiają się nad zmniejszeniem kosztów bardziej niż nad zwiększeniem wydajności produkcji mleka, sądząc niezupełnie słusznie, że wyższa wydajność więcej kosztuje. Niestety, najczęściej liczymy, ile pieniędzy wydaliśmy na wyprodukowanie mleka od krowy, a rzadziej, ile kosztowało nas wyprodukowanie 1 czy 100 litrów mleka. Zamiast szukać zmniejszenia kosztów, powinniśmy zastanowić się nad efektywnością produkcji. W każdej sytuacji, a zwłaszcza kryzysowej, warto policzyć, ile kosztuje nas wyprodukowanie 1 litra mleka, a jeszcze bardziej, jaki jest zwrot wszystkich poniesionych kosztów.

TAB. 1. PRZYCHÓD ZE SPRZEDAŻY MLEKA PO ODJĘCIU KOSZTÓW ŻYWIENIA (IFOC) W DWÓC...
Pozostało 91% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Marcin Jajor
Autor Artykułu:Marcin Jajor

redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. maj 2024 05:56