StoryEditor

Jaki międzyplon na paszę?

W końcu zaczęło padać. Tam, gdzie tego deszczu nie spadło w nadmiarze, a udało się zacząć żniwa, zwalnia się stanowisko na międzyplon. W gospodarstwach utrzymujących bydło, jest to jedna z możliwości na uzupełnienie bazy paszowej.
20.07.2018., 15:07h

Mamy do dyspozycji praktycznie dwa warianty międzyplonów, tj. mogą one być jare lub też ozime. Jeżeli potrzebujemy paszy jeszcze w tym roku, trzeba się zdecydować na wariant jary. Dobrze sprawdzają się wówczas trawy – mogą one być uprawiane w siewie czystym lub w mieszankach z innymi gatunkami.

Dużą ilość biomasy z traw w siewie czystym uzyskać można jedynie z odmian życicy westerwoldzkiej oraz życicy wielokwiatowej. Nasiona należy wysiać na głębokość 2 cm w ilości 35–40 kg (można oba gatunki razem, z przewagą np. 2/3 pierwszego), w rozstawie 12–15 cm. 

W sprzyjających warunkach możliwy jest zbiór około 25 t/ha biomasy (4–5 t s.m.). To doskonały komponent paszowy nawet dla wysoko wydajnych krów mlecznych. Może być zakiszony z trzecim odrostem później koszonych łąk, podwyższając jego wartość energetyczną. Zbiór życicy z siewu czystego możliwy jest po 50–70 dniach od siewu, w III dekadzie września, najpóźniej do 10 października. Jeżeli po międzyplonie planowany jest wiosenny siew plonu głównego, w sprzyjających warunkach pogodowych możliwy jest jeszcze zbiór 2. odrostu na przełomie października i listopada. Można go zamiast kos...

Pozostało 71% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. kwiecień 2024 15:00