Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Organizacja produkcji świń>

Duńczycy stawiają na przeżywalność prosiąt

Grupa Danish Genetics produkuje rocznie do 260 tys. loch czystorasowych. Na co stawiają Duńczycy w swoim programie hodowlanych i kto jest ich głównym klientem – mówi Irina Vasylevych z Breeders of Denmark.

Paulina Janusz-Twardowska14 czerwca 2022, 09:39

- Nasz Program hodowlany jest w 100% komercyjny. Obserwujemy rezultaty w  gospodarstwach naszych klientów. Dla nas jest bardzo ważne, by klienci byli zadowoleni z naszego produktu: zakłady mięsne chciały kupować naszą wieprzowinę, a właściciele tuczarni kupowali nasze prosięta i byli zadowoleni z konwersji paszy oraz dziennych przyrostów, by przy minimalnym wkładzie mogli osiągnąć maksymalne wyniki – mówi Vasylevych z Breeders of Denmark.

Jej zdaniem dla komercyjnych chlewni produkujących prosięta najważniejsze są prosięta żywo urodzone – ich liczba, ale najważniejsza jest ich przeżywalność. Duńczycy są bardzo znani z wysokiej plenności loch, ale liczne mioty to często prosięta o niskiej lub zróżnicowanej masie.
Z tego powodu Danish Genetics w kwietniu 2021 roku wprowadził przeżywalność prosiąt do indeksu hodowlanego. Cecha ta obejmuje przeżywalność osesków w 1. i 21. dniu życia.

Głównym klientem Duńczyków pozostają kraje europejskie. Z rynków trzecich największe zapotrzebowanie generują Chiny. Jak wskazywała Irina w Kraju Środka 80% loch pochodzi z Danii. Danish Genetics rocznie produkuje do 260 tys. loszek czystorasowych, z czego do krajów 3.  I Europy sprzedaje ponad 100 tys., przy czym Chiny są głównym nabywcą tych zwierząt. – Do Unii sprzedajemy przede wszystkim loszki F1, do Chin jadą głównie zwierzęta czystorasowe – wskazuje Vasylevych.

Obejrzyj cały wywiad z Iriną Vasylevych z Breeders of Denmark.Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)