StoryEditor

Robot myjący do chlewni

Roboty sprzątające opanowały salony naszych domów, ale czy taka technologia może być przydatna również w chlewni? Okazuje się, że tak! Poznajcie robota, którego na polski rynek wprowadza producent tego urządzenia - szwedzka firma Envirologic. 
18.03.2022., 14:03h

EVO Cleaner to robot opracowany specjalnie do mycia i czyszczenia właśnie chlewni. Zdaniem producenta, szwedzkiej firmy Envirologic, umożliwia on automatyczne sprzątanie stanowisk i kojców niezależnie od pory dnia. Robota przyucza się do czyszczenia w prosty sposób, używając joysticka. Dzięki temu poznaje on optymalną procedurę mycia, w pełni dostosowaną do potrzeb i do wnętrza chlewni. Nauka odbywa się tylko raz, a wyuczony wzór czyszczenia jest zapisywany na lokalnym dysku oraz w chmurze. Procedury mycia można oczywiście modyfikować.

Producent urządzenia zwraca uwagę na to, że myjąc chlewnię ręcznie, pracownicy narażeni są na kontakt z dużymi ilościami pyłu organicznego i drobnoustrojów powodujących choroby. Używając robota, dba się zatem nie tylko o lepsze zdrowie świń, ale też pracowników oraz oszczędza czas, minimalizuje koszty i zużycie wody. Urządzenie może pracować samodzielnie, przez całą dobę i wysyłać SMS po zakończeniu pracy. Użytkownik zyskuje dzięki temu m.in. dłuższy czas suszenia poszczególnych komór.

 

Aby poradzić sobie w trudnym środowisku, robot jest wykonany z wysokiej jakości materiałów, czyli stali nierdzewnej, aluminium, tworzywa sztucznego oraz bezobsługowych łożysk kulkowych.

EVO Cleaner kosztuje 35 tys. euro. Więcej informacji o tym produkcie znajdziecie na www.envirologic.se


Zobacz film z pracy EVO Cleaner 

Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 16:03