StoryEditor

... naście prosiąt – każde chce mieć ciepło

Czy wiesz, że prosięta wydostające się podczas porodu z ciała lochy przechodzą z temperatury blisko 40 stopni Celsjusza do wartości o połowę niższej – 20 stopni?
31.10.2019., 15:10h
Nowo narodzone prosięta mają bardzo niski zapas energii własnej. Wynika to m.in. z niskiej zawartości tłuszczu w ich tkance tłuszczowej. Energia, z jaką prosię przychodzi na świat wystarcza zaledwie na przeżycie jednej doby. Cały ten zapas powinien być wykorzystywany na pobranie siary. Jest go zbyt mało, żeby zużywać go na ogrzanie się. Dlatego wychładzanie się prosiąt tuż po narodzinach następuje bardzo szybko.

Pamiętajmy, że podczas porodu prosię wychodzi z ciepłego środowiska do o wiele chłodniejszego pomieszczenia porodowego. Noworodki są mokre, co sprzyja bardzo szybkiemu wychładzaniu się i utracie energii własnej, co w konsekwencji przyczynia się do drastycznego spadku energii wykorzystywanej na pobranie pokarmu. Osuszanie prosiąt nowo narodzonych i zapewnienie im ciepłego miejsca w kojcu porodowym to konieczność, o którą musimy zadbać.


Rodzi się zatem pytanie: co możemy zrobić, aby uniknąć wychłodzenia noworodków oraz wszystkich związanych z tym problemów?

  1.  Zadbajmy o natychmiastowe osuszenie nowo narodzonych prosiąt.
  2.  Musimy zapewnić im w kojcu porodowym miejsce, w którym będą mogły odpoczywać  w optymalnej dla siebie temperaturze, czyli w minimum 32°C.
  3.  Zadbajmy o jak najszybsze pobranie odpowiedniej ilości siary przez noworodki.

Chcesz wiedzieć w jaki sposób zadbać aby noworodki w Twojej chlewni nie wychładzały się. Zapraszamy do lektury listopadowego wydania "top świnie". 
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 21:47