StoryEditor

Pomyślne odsadzenie prosiąt zależy od 3 warunków

W Unii Europejskiej antybiotyki stymulujące wzrost zostały zakazane lata temu, a od tego roku nie można już stosować tlenku cynku na poziomie farmakologicznym. Czy nadal możliwe jest osiągnięcie doskonałej wydajności u prosiąt po odsadzeniu? Odpowiedź brzmi: tak, ale muszą być spełnione 3 warunki.
20.12.2022., 15:12h

Status zdrowotny fermy jest ważnym punktem wyjścia dla dobrej wydajności prosiąt, ponieważ prosięta odsadzone od maciory są podatne na zakażenie wszelkimi patogenami. Połączenie stresu związanego z odsadzeniem i często niskiego spożycia paszy po odsadzeniu może zaszkodzić jelitom prosiąt. To otwiera wrota wejścia patogenom. Z tego powodu jest to dla prosiąt kiepski sposób na rozpoczęcie fazy odchowu.

 

Środki bezpieczeństwa biologicznego

Zewnętrzne środki bezpieczeństwa biologicznego są bardzo ważne, aby zapobiec przedostawaniu się patogenów do gospodarstwa. W przypadku patogenów występujących w stadzie należy w jak największym stopniu ograniczyć wewnętrzne ich  rozprzestrzenianie się. Należy zastosować wewnętrzne środki bezpieczeństwa biologicznego, na przykład odpowiednie ścieżki robocze (od młodszych do starszych zwierząt), stosowanie oddzielnych narzędzi (w różnych kolorach) dla różnych grup wiekowych i technologicznych świń itp.

Stosowanie protokołów bezpieczeństwa biologicznego z jasnymi instrukcjami pracy dla opiekunów zwierząt jest również dobrym sposobem na utrzymanie wysokiego poziomu wewnętrznego i zewnętrznego ...

Pozostało 82% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. kwiecień 2024 15:57