StoryEditor

Praca na fermie świń: jak zachęcić do pracy w chlewni?

Praca na fermie to ciężkie i monotonne zajęcie, często w mało sprzyjających warunkach. Znalezienie kogoś z wiedzą bądź choćby z chęcią do takiej pracy nie jest łatwe. Jak zatem zachęcić ludzi do pracy w chlewni?
Olga Wendrowicz
23.12.2023., 07:31h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Dobre relacje w pracy
  • Stosowne wynagrodzenie
  • Bonusy dla pracowników
  • Odpowiednia motywacja
  • Lider, nie szef

Dobry pracownik na fermie jest dziś na wagę złota. W intensywnym systemie produkcji nie ma miejsca na błędy i niedociągnięcia, które pociągają za sobą wzrost kosztów. Jednak tutaj działa to w dwie strony. Nie powinniśmy tracić czasu na ludzi, którzy nie mają pojęcia o produkcji, przychodzą do pracy w chlewni tylko po to, żeby jak najmniejszym kosztem ze swojej strony zrobić, co trzeba, do tego nie najlepiej, wyjść i nie myśleć. Takie osoby powinny być eliminowane z zespołu, bo przyniosą więcej strat niż pożytku. Będą demotywować pozostałych pracowników, podburzać np. przeciwko pracodawcy i na pewno nie będą uczciwi. Nie będą mieć szacunku ani do pracy, ani do zwierząt.

image

Praca na fermie jest wymagająca, trudna, często ciężka fizycznie i psychicznie.

FOTO: Sierszeńska

Często dotyczy to również pracodawców, którzy nie szanują swoich podwładnych i jak najmniejszym kosztem, żerując na ludzkich emocjach, wykorzystują ich za minimalną płacę. W takiej sytuacji nie ma co liczyć na zakładane wyniki i oczekiwany efekt produkcyjny, a co za tym idzie, zysk. Mądrość w postępowaniu jest po stronie zatrudniającego. Jeśli trafi mu się ambitny i pracowity człowiek z wiedzą, powinien on zostać doceniony.

Dobre relacje w pracy

Atmosfera w pracy jest bardzo ważna, człowiek lubi czuć się potrzebny i doceniany. Jeśli jako pracodawca będziemy z szacunkiem podchodzić do pracownika, rozmawiać z nim, słuchać, co ma do powiedzenia, będzie on czuł się częścią drużyny, z którą tworzy zespół na fermie. Wspólne ustalanie strategii, celów i oczekiwań daje fundament i chęć do pracy. Nieodzowna jest pomoc ze strony pracodawcy i zapewnienie potrzebnych narzędzi do ich osiągnięcia.

Pozostało 79% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Olga WendrowiczOlga Wendrowicz
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. kwiecień 2024 12:18