StoryEditor

Producenci prosiąt współwłaścicielami Danish Crown. Co zyskają?

Producenci prosiąt staną się akcjonariuszami spółki Danish Crown. Przedstawiciele duńskiego gigatna zagłosowali za nowym modelem własności. Co to zmienia dla rolników?
15.05.2024., 08:00h

Producenci prosiąt akcjonariuszami spółki

Danish Crown kontynuje swoją współpracę i rozwija bazę producentów. Na nadzwyczajnym posiedzeniu zarządu duńskiej spółki zdecydowano o przyjęciu producentów prosiąt na współwłaścicieli. Od 1 lipca przetwórca zintegruje wszystkich dostawców w całym łańcuchu.

Według Danish Crown lojalność producentów prosiąt jest konieczna do utrzymania łańcucha dostaw, od prosięcia aż do rzeźni. W ten sposób firma chce zabezpieczyć swoje dostawy surowców.

Premia dla hodowców za lojalność

Danish Crown od dawna boryka się z problemem ogromnego eksportu prosiąt i wynikającej z niego zmniejszonej liczby dostępnych na duńskim rynku tuczników rzeźnych, a co za tym idzie, słabego wykorzystania mocy produkcyjnych i przetwórczych.

Producenci prosiąt i tuczników jako członkowie spółdzielni powinni otrzymać gwarancję odbioru surowca oraz premię na koniec roku. Z drugiej strony hodowcy są zobowiązani do dostarczenia określonej liczby prosiąt rocznie. Ten model integracji ma na celu ochronę wszystkich osób w łańcuchu dostaw przed drastycznymi wahaniami na rynku oraz generowanie większej wartości dla wszystkich zainteresowanych.

Dodatkowe pieniądze dla producentów prosiąt

Według Danish Crown część pozostałej kwoty zostanie rozdzielona wewnątrz spółdzielni wśród jej członków. W przypadku producenta zintegrowanego, posiadającego własne prosięta, udział pozostałej płatności pozostaje niezmieniony. Z drugiej strony rolnicy zajmujący się tuczem, którzy kupują prosięta od członka DC, powinni przekazać część tej płatności producentom prosiąt. Przewidziane są jednak w tym przypadku okresy przejściowe dla hodowców.

al na podst. AGRA Europe

Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. maj 2024 11:04