StoryEditor

Prośne pod lupą – czyli jak zadbać o lochy po pokryciu?

Koniec laktacji rozpoczyna nie tylko nową drogę prosiąt, ale również loch. Odsadzenie jest dla nich bardzo stresującym momentem. Podpowiadamy wraz z naszym ekspertem – zootechnikiem Urszulą Pałyską – jak prawidłowo zaopiekować się lochami po odsadzeniu.
23.03.2018., 12:03h

Już w momencie planowania odsadzania loch w bieżącym tygodniu, powinniśmy wiedzieć o ich dalszym przeznaczeniu. Mówimy tu o brakowaniu macior, czyli usuwaniu ich ze stada podstawowego. Niektóre samice możemy wyznaczyć do brakowania jeszcze przed porodem, opierając się na ich słabszej historii produkcyjnej – lochy rodzące lub odchowujące zbyt mało prosiąt, lub na ich wieku – 6., 7., 8. cykl – zależnie od indywidualnych wyników lochy.

Również maciory o słabej kondycji, z problemami zdrowotnymi, takimi jak kulawizny, słaby apetyt, czy blade powinny znaleźć się na liście zwierząt przeznaczonych do wybrakowania jeszcze przed wyprosieniem. 


Do listy tej mogą dołączyć kolejne zwierzęta w trakcie pobytu na porodówce. Mogą to być lochy po komplikacjach około- i poporodowych, czy te z MMA. Wniosek jest jeden, w momencie tworzenia grupy loch do odsadzenia powinniśmy mieć oszacowane, ile z nich skierujemy do ponownego krycia, a ile wybrakujemy.
Wczesne uzyskanie powyższych informacji pozwala skutecznie zarządzać stadem – planować remont, czyli przewidzieć liczbę loszek, które powinniśmy dołączyć do danej grupy odsadzonych loch w konkretnym tygodniu, a także określić zapotrzebowanie na liczbę porcji nasienia, zaplanować krycia w czystości na loszki hodowlane, jeżeli namnażamy je we własnym zakresie. Wiedza ta ułatwia też zarządzanie stanowiskami na fermie. 

Już w najnowszym, kwietniowym wydaniu "top świnie"  przeczytacie jak i kiedy ocenić kondycję loch i zdecydować o jej dalszym losie. Piszemy też o optymalnym żywieniu loch prośnych oraz o bodźcach stymulujących wchodzenie w kolejną ruję po odsadzeniu.
Zapraszamy do lektury. aku 
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2023 21:00