StoryEditor

Skup świń: W dalszym ciągu wzrosty

W skupie świń kolejny tydzień z rzędu ceny rosną, a hodowcy mogą chociaż na chwilę odetchnąć. Czy jest szansa, że ta tendencja się utrzyma?
01.03.2018., 13:03h
Kolejna środa i kolejny wzrost cen za Odrą, a to oznacza również korekty cenników w kraju. Tym razem VEZG podniosło oficjalną cenę tuczników w Niemczech o 5 eurocentów za kg w klasie E, czyli o ok. 20 groszy za kg. Obecnie cena świń rzeźnych u naszych zachodnich sąsiadów wynosi 1,55 euro/kg w klasie E, co daje nam niemal 6,5 zł/kg. Jest to wartość o ok. 1 zł/kg wagi poubojowej wyższa niż jeszcze miesiąc temu.

Niestety na krajowym rynku w większości pośrednicy i ubojnie nie podnieśli o tyle cen skupu. Wielu od początku podwyżek, a więc od 31 stycznia br., podniosło stawki za tuczniki maksymalnie o 60 groszy/kg żywca.

Obecnie ceny cennikowe za tzw. świnie skupowe wahają się od 4,1 do 4,3 zł/kg żywca i od 5,9 do 6 zł/kg wagi poubojowej. Przy większych dostawach po ostatnich podwyżkach maksymalne stawki dochodzą do 4,85 zł/kg żywca. Wartość ta odzwierciedla praktyki skupujących którzy oferują większym dostawcom lub grupom producentów rozliczenia według ceny niemieckiej pomniejszonej o 4-5 eurocentów. Potrzeba do tego oczywiście odpowiedniej jakości tuczników.

Cenę 4,85-4,9 zł można osiągnąć przy mięsności na poziomie 57-58%...
Pozostało 44% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 00:33