StoryEditor

Zbieraj i zapisuj dane produkcyjne

– Nadzór nad rytmiczną produkcją nie jest możliwy bez prowadzenia dokumentacji w chlewni – uważa Paweł Wróbel, lekarz weterynarii z Krotoszyna w Wielkopolsce. Sprawdź jakie dane produkcyjne są potrzebne lekarzowi do opieki nad stadem świń.
06.12.2017., 14:12h
Dokumentacja produkcji jest jednym z narzędzi oceny zdrowia świń oraz efektów prowadzonej profilaktyki stada i terapii. Wróbel twierdzi, że pomimo, że jest coraz więcej dostępnych narzędzi umożliwiających sprawne zbieranie i archiwizowanie danych – od tradycyjnego zeszytu, po zaawansowane systemy komputerowe umożliwiające wpisywanie danych z pozycji smartfona w chlewni, wciąż jeszcze w wielu polskich gospodarstwach dokumentacja produkcji kuleje. 
A bez niej, jak bez ręki. Trudno ocenić efekty podejmowanych decyzji. Zdecydowanie trudniej też zauważyć niepokojące objawy u zwierząt. Oko ludzkie wyłapie jedynie poważne i zaawansowane  problemy: kaszel, biegunki. Prowadzona systematycznie dokumentacja poddana analizie pozwala szybciej wychwycić ewentualne kłopoty i podjąć działania naprawcze.

Już w grudniowym wydaniu "top świnie" znajdziecie Państwo szereg praktycznych i przydatnych informacji na temat tego jakie dane z chlewni należy gromadzić, aby wraz z lekarzem weterynarii sprawniej kontrolować hodowlę. Zapraszamy do lektury.   aku
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 04:04