StoryEditor

Raport IUNG: Susza rolnicza widoczna szczególnie w dwóch uprawach

Jest to już trzynasty okres raportowania na temat warunków suszy w Polsce. W okresie od 21 lipca do 20 września susza rolnicza wystąpiła na terenie trzech województw i występowała w dwóch monitowanych uprawach. Które uprawy obejmował największy zasięg suszy rolniczej?
28.09.2023., 12:09h
W 13-stym okresie już raportowania, czyli od 21 lipca do 20 września 2023 średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego, wynosiła -26 mm. W obecnym sześciodekadowym okresie KBW uległa zwiększeniu o 11 mm, w porównaniu do poprzedniego okresu, czyli od 11 lipca do 10 września.

Wystąpienie suszy rolniczej na terenie kraju

Występująca susza rolnicza w trzynastym okresie raportowania, spowodowała obniżenie plonów o przynajmniej 20% w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych.

Suszę rolniczą stwierdzono na terenie 3 województw:
  • woj. wielkopolskie,
  • woj. podlaskie,
  • woj. mazowieckie.

Zobacz także: Pomoc suszowa 2023: Aplikacja działa - nie zapomnij wysłać wniosku o szacowanie strat!


Susza występowała w 2 monitorowanych uprawach:
  • rzepaku i rzepiku,
  • ziemniaka.
Największy zasięg występowania suszy rolniczej stwierdzono w uprawach rzepaku oraz rzepiku wysiewanego w sierpniu i na początku września 2023 roku. Została odnotowana w 28 gminach na obszarze 0,08% gruntów ornych kraju.

Zasięg suszy w uprawach rzepaku i rzepiku

Województwo wielkopolskie – zasięg suszy w uprawach rzepaku i rzepiku wystąpił w 17 gminach na 226 gmin. W województwie mazowieckim na 314 gmin, suszę stwierdzono w 6 gminach, natomiast w województwie podlaskim na 118 gmin, susza została stwierdzona w 5 gminach.

Zasięg suszy w uprawach ziemniaka

W województwie wielkopolskim w uprawie ziemniaka na 226 gmin, suszę stwierdzono w 5 gminach, natomiast w województwie mazowieckim na 314 gmin, suszę stwierdzono w 2 gminach, a w województwie podlaskim na 118 gmin susza została stwierdzona w 2 gminach.


Bernat Patrycja
na podstawie: IUNG 
Fot: envato.elements
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 22:57