StoryEditor

Siarczysty mróz w Łodzi, temperatura przy gruncie spadła poniżej –20°C

Chociaż mamy jeszcze kalendarzową jesień, pierwszy atak zimy nastąpił w miniony weekend. Śniegi, mróz i marznące opady dały o sobie znać nie tylko kierowcom. Rośliny nie są jeszcze w pełni zahartowane, a muszą już mierzyć się z silnymi mrozami, lokalnie nawet „siarczystymi”.
21.11.2022., 15:11h
W sobotę, 19. listopada temperatury przy gruncie w wielu lokalizacjach spadły poniżej –10°C, a rekordzista – miasto Łódź – odnotowało tego dnia 5 cm nad gruntem mróz, którego nie powstydziłaby się sroga zima, tj. –20,7°C. Szczegółowe dane w wybranych lokalizacjach i mapa:

Jest okrywa śnieżna, ale nie wszędzie
W Polsce mamy też okrywę śnieżną, która chociaż częściowo chroni przed skutkami silnego mrozu. Niestety, w wielu lokalizacjach, gdzie spadki temperatur były największe lub duże, pola są pozbawione tej ochronnej warstwy.
Na znacznym obszarze kraju jest też ona niewielka, bo ma grubość od 1 do 3 cm, a w pasie od Wrocławia, przez Łódź do Olsztyna jest śladowa lub jej brak. Niektóre uprawy w centralnej części kraju mogły więc zostać uszkodzone przez tak drastyczne mrozy już w drugiej dekadzie listopada. Na tych obszarach należy więc za kilka dni zrobić ocenę kondycji plantacji, zwłaszcza jęczmienia i rzepaku ozimego. Będzie ona też możliwa dzięki ociepleniu, które jest zapowiadane za kilka dniu, co pozwoli dokładniej oszacować stan upraw (patrz mapa; źródło: www.meteomodel).
Jedynie w dużej części woj. pomors...
Pozostało 18% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 21:28