
W Europie trwa susza, która spowodowana jest zmianami klimatycznymi, a jak wynika z najnowszych oficjalnych aktualizacji, ponad 40% kontynentu zmaga się obecnie suszą.
- Według raportu Europejskiego Obserwatorium ds. Susz (EDO) za okres 11-20 maja, obszary w południowo-wschodniej Hiszpanii, na Cyprze, Grecji i na obszarach południowo-wschodnich Bałkanów stan "alertu" znajdują się w południowo-wschodniej Hiszpanii. Ale "ostrzeżenie" przed suszą obowiązuje również na dużych obszarach północnej i wschodniej Europy, po rekordowo gorącej i suchej wiośnie, napędzanej zmianami klimatycznymi - informuje euronews.
Obawa o rolnictwo
Susza w dużej mierze oczywiście dotyczy rolnictwa i tutaj pojawiają się kolejne obawy. Na sporych obszarach Ukrainy, Polski oraz zachodniej Syrii, oraz krajów sąsiadujących, jak czytamy na stronie euronews, szybko postępują stany alarmowe. W północnej Afryce stan alarmowy i ostrzegawczy utrzymuje się już od ponad roku.
Zobacz także: Dopłaty suszowe nie wystarczą! Są pomysły jak pomóc rolnikom!
Bruksela wnioskuje o mniejsze zużycie wody
Zgodnie z wnioskiem Brukseli o pomocy w poprawie efektywności wodnej w całej UE, kraje członkowskie Unii Europejskiej, miałyby własne cele w zakresie efektywności wodnej, ale nie byłyby one prawnie wiążące.
Mowa tutaj o co najmniej 10% do 20230 roku. Cel ten jest częścią opublikowanej w zeszłą środę strategii odporności na wodę, której istotą jest przywrócenie obiegu wody do środowiska.
- W osobnym zaleceniu Komisja Europejska zachęca kraje UE do "wyznaczenia własnych celów w zakresie efektywności wodnej w oparciu o uwarunkowania krajowe". Dzieje się to w momencie, gdy Europa boryka się z wieloma problemami związanymi z wodą, w tym zanieczyszczeniem PFAS i azotanami, nieszczelną infrastrukturą, bardziej dotkliwymi suszami i intensywniejszymi opadami deszczu - informuje Politico.
Komisja Europejska ma współpracować z państwami członkowskimi, aby opracować wspólną metodologię w tym zakresie.
Europejski Bank Inwestycyjny ma wesprzeć te strategię wodną kwotą wynoszącą ponad 15 mld euro w latach 2025 do 2027, w tym środki mają zostać przeznaczone na "dużą infrastrukturę i rozwiązania oparte na zasobach przyrody".
oprac. Patrycja Bernat
na podst: euronews/politico
Fot: Canva