StoryEditor

Bez wyrównania odszkodowania i odsetek z KRUS: historia naszej Czytelniczki

Z każdym rokiem rośnie liczba zachorowań na boreliozę. Rolnicy i mieszkańcy wsi są szczególnie narażeni na atak kleszcza, co może skończyć się chorobą. Borelioza jest uznana za chorobę zawodową rolników, a poszkodowanym przysługuje odszkodowanie.
08.05.2022., 15:05h

Podczas kolejnego cyklicznego dyżuru telefonicznego w redakcji zwróciła się z prośbą o pomoc nasza Czytelniczka, obecnie pobierająca emeryturę rolniczą. Otóż od kilku lat choruje na chorobę zawodową – boreliozę. Już będąc na emeryturze rolniczej, w grudniu 2018 r. wystąpiła do KRUS z wnioskiem o przyznanie jednorazowego odszkodowania z tytułu choroby zawodowej – boreliozy. Do wniosku dołączyła decyzję państwowego powiatowego inspektora sanitarnego o stwierdzeniu choroby zawodowej.

KRUS odmówiła odszkodowania, sąd zdecydował inaczej

Organ rentowy KRUS odmówił Czytelniczce prawa do jednorazowego odszkodowania, uzasadniając, że stwierdzona choroba zawodowa – borelioza nie powstała w okresie ubezpieczenia, lecz w okresie pobierania emerytury rolniczej, po uzyskaniu której była wyłączona z ubezpieczenia społecznego rolników. Czytelniczka od decyzji KRUS, odmawiającej prawa do jednorazowego odszkodowania, odwołała się do sądu. Sprawa w sądzie rejonowym, jak podała rolniczka, trwała długo i wyrok zapadł dopiero w październiku 2021 r.

Sąd rejonowy zmienił decyzję KRUS i orzekł, że choroba zawodowa – borelioza powstała w okr...

Pozostało 85% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. luty 2024 04:17