StoryEditor

Czy rolnik, żeby dostać pełną rentę, musi zaprzestać działalności rolniczej?

Czy rolnicy będący na rencie rolniczej mogą ją pobierać w całości i dalej prowadzić gospodarstwo podobnie jak emeryci – dopytują nasi Czytelnicy. O czym rolnik-rencista powinien pamiętać?
24.11.2022., 16:11h

Zdaniem naszych Czytelników niewiele wiadomo o zmianach w zakresie przyznawania i wypłaty rent rolniczych. Zwłaszcza czy nadal, aby otrzymać rentę w pełnej wysokości, trzeba przekazać gospodarstwo rolne? Czy rolnikowi, który pobiera rentę rolniczą stałą, wypłacaną w części składkowej, bo nadal prowadzi gospodarstwo, gdy osiągnie wiek emerytalny, renta może być z urzędu zamieniona przez KRUS na emeryturę rolniczą? Czy wtedy już nie będzie musiał przekazywać gospodarstwa? Czy nowelizacja wprowadziła jakieś korzystne zmiany odnośnie do rent rolniczych?

Warunki przyznania renty rolniczej

Renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu (rolnikowi, domownikowi), który łącznie spełnia następujące warunki:

  • jest trwale lub okresowo całkowicie niezdolny do pracy w gospodarstwie rolnym;
  • całkowita niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym powstała w okresie podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu lub w okresach zaliczalnych (tj. w okresie podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników indywidualnych i członków ich rodzin w latach 1983–1990, prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie rolnym p...
Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Karol Bujoczek
Autor Artykułu:Karol Bujoczek Dyrektor Wydawniczy – Przewodniczący Rady Redaktorów
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. październik 2024 17:33