StoryEditor

Ubezpieczony domownik KRUS. Kiedy warto zgłosić dziecko?

Uczeń stale pracujący w gospodarstwie może być ubezpieczony jako domownik w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Warto zadbać o to, by wydłużyć okres ubezpieczenia, a także ewentualnie wpłynąć na wysokość przyszłych świadczeń emerytalnych.
16.08.2022., 07:08h
Często podczas dyżurów telefonicznych w redakcji Czytelnicy zadają pytania dot. ubezpieczenia dzieci rolników jako domowników pracujących w gospodarstwie rolnym, a jednocześnie uczęszczających do szkół średnich lub kontynuujących naukę na studiach wyższych. Rolnicy chcą wiedzieć, czy jeśli ich pociechy się uczą i pomagają w gospodarstwie rolnym, to muszą obowiązkowo podlegać ubezpieczeniu jako domownicy? Zwłaszcza w gospodarstwach, które przekraczają 1 ha przeliczeniowy. Czy muszą podlegać ubezpieczeniu z mocy ustawy jako domownicy, nawet jeśli swej przyszłości nie wiążą z prowadzeniem gospodarstwa rolnego?


Kiedy ubezpieczyć młodzież w KRUS?

Z pytaniem o ubezpieczenie jako domownika swego 18-letniego syna, który w bieżącym roku zdał maturę i od października 2022 r. zamierza kontynuować naukę na studiach wyższych, zwrócił się nasz Czytelnik – rolnik ubezpieczony z mocy ustawy w KRUS, prowadzący gospodarstwo rolne o powierzchni 40 ha przeliczeniowych. Syn uczęszczał do technikum. Do szkoły codziennie dojeżdżał i po powrocie pomagał w pracach w gospodarstwie rolnym. Gdy ukończył szkołę, placówka terenowa poinformowała...
Pozostało 85% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. maj 2024 06:05