StoryEditor

Ilu rolników otrzymywało emeryturę minimalną? Ile by wynosiła, gdyby nie zmiany przepisów?

Dlaczego rząd PiS wraca do powiązania wysokości emerytury podstawowej KRUS do tej określonej w przepisach emerytalnych? Ile by wynosiła, gdyby nie zmiana przepisów, która dokonała się w 2017 roku? Na te i inne pytania odpowiedział poseł Czesław Siekierski. Czy to najlepsze zabezpieczenie rolników-emerytów?
25.01.2023., 09:01h

Rząd dba o zabezpieczenie rolników

- Dlaczego rząd PIS w 2017 r. zdecydował się na zmianę przepisów, które spowodowały, że emerytura podstawowa była procentowo waloryzowana, a obecnie ponownie Rząd wraca do powiązania wysokości emerytury podstawowej w KRUS z wysokością najniższej emerytury określonej w przepisach emerytalnych?

Poseł Czesław Siekierski odpowiedział, że Rząd Rzeczypospolitej Polskiej dba o zabezpieczenie rolników. Zabrane w tym przypadku pod uwagę zostały zarówno uwarunkowania społeczno-gospodarcze, a także stan finansów publicznych. Wybór padł na rozwiązanie, które jest optymalne z punktu widzenia obywateli, a także wymogów ekonomicznych Polski.

Czytaj także: Rolnicy pójdą na emeryturę według nowych zasad. Sprawdź co się zmieni od 2023 roku!

- Należy zauważyć, że od października 2017 r. obniżony został wiek emerytalny do 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn, który od 2013 r. był sukcesywnie podwyższany, by w rezultacie zrównać wiek dla kobiet i mężczyzn do 67 lat.

Ile wynosi emerytura podstawowa z KRUS?

Na chwilę obecną wysokość emerytury podstawowej z KRUS, powiązana będzie z wysokością najniższej emerytury w systemie powszechnym. Dzięki czemu wynosić będzie ona: 1429,60 zł, co stanowi 90% najniższej emerytury wypłacanej z ZUS. Warte zaznaczenia jest tutaj, że emerytura podstawowa KRUS nie stanowi całości wypłacanego rolnikowi świadczenia.
Na całość świadczenia składa się:

  • wartość emerytury podstawowej,
  • pomnożona przez wskaźnik wymiaru świadczenia.
  • Przykładowo dla składek opłacanych przez okres 25 lat wynosi on nie mniej niż 1,18.
  • Nie będzie mogła być również niższa niż emerytura wypłacana z ZUS.

Ilu rolników otrzymywało emeryturę minimalną po wprowadzonych zmianach w roku 2017?

Liczba wypłacanych świadczeń, a także rent, które zostały podwyższone do wysokości emerytury najniższej na marzec każdego roku (po przeprowadzeniu waloryzacji), przedstawiona została w tabeli poniżej:

Jakiej wysokości emerytury otrzymywaliby rolnicy, gdyby nie zmiany w roku 2017?

Wysokość emerytury rolniczej, przykładowo dla stażu pracy 25 lat wynosiłaby 1579,36 zł, do tego dochodzą dodatkowe świadczenia, jak „trzynasta emerytura” wynosząca przed zmianami 1 338,44 zł, i takiej samej wartości „czternasta emerytura”.

Przykłady dla pozostałych stażów tj. 30 i 35 lat w tabeli poniżej:

Po wejściu w życie przepisów w roku 2017, po których emerytura podstawowa została podwyższona do wartości 90% najniższej emerytury z ZUS osoba, która odbyła 25-letni okres pracy, otrzymuje emeryturę w wysokości 1 686,93 zł. Jest to wartość wyższa o 107,57 zł. Natomiast w przypadku dodatkowych świadczeń takich jak „trzynasta emerytura” oraz „czternasta” emerytura jest to kwota 1 588,44 zł, więcej o 250 zł.

Czy nowelizacja ustawy wyrówna poniesione przez rolników starty?

Obecna emerytura rolnicza podstawowa wynosi 1 084,58 zł, natomiast emerytura wypłacana z ZUS – 1 338,40 zł. Czy nowelizacja ustawy wyrówna poniesione przez rolników pobierających emerytury straty?

Czytaj także: „Piętnasta” emerytura jednak pod dużym znakiem zapytania

- Na wstępie odnosząc się do decyzji z 2017 r., chcę przypomnieć, że w tym właśnie roku obniżony został wiek emerytalny do 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn, który od 2013 r. był sukcesywnie podwyższany, by w rezultacie zrównać wiek dla kobiet i mężczyzn do 67 lat. Warto podkreślić, że w wyniku przepisów wprowadzonych w 2012 r., nie można było już przechodzić na wcześniejsze emerytury, co w przypadku kobiet rolników spowodowało, że możliwy wiek przejścia na emeryturę został podniesiony o 12 lat. Jednocześnie, pragnę podkreślić, że przy podejmowaniu decyzji dotyczących rolników-emerytów Rządowi RP w pierwszej kolejności przyświeca cel jak najlepszego zabezpieczania tej grupy społecznej. Także w zeszłym roku wprowadzono przepisy, które umożliwiają otrzymywanie emerytury rolniczej w pełnej wysokości bez spełnienia wymogu zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej, co także przekłada się na poprawę sytuacji socjalnej rolników – czytamy w odpowiedzi posła Siekierskiego.

Co z rolnikami z podwójną składką emerytalną?

Rolnicy, którzy podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników, a także prowadzą pozarolniczą działalność rolniczą gospodarczą, zobowiązani są do płacenia podwójnej składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Na dzień 30 września 2022 roku liczba rolników płacących podwójną składkę emerytalną, wynosiła 74 355. Z tego 68 194 to liczba rolników, a 6 161 to liczba domowników. Rolnik, który odbył 25-letni okres pracy, podlega ubezpieczeniu rolniczemu, a także trwającemu 18 lat okresowi opłacania podwójnej składki. Wysokość emerytury w tym przypadku wynosić będzie 1 815,59 zł.

Nowelizacja przepisów w 2023 roku – jaka będzie kwota waloryzacji?

Kiedy to w życie wejdą przepisy projektowanej ustawy, emerytura podstawowa będzie stanowić 90% najniższej emerytury, która została określona w przepisach emerytalnych. W roku 2023 najniższa emerytura wypłacana z ZUS wynosić będzie 1588,44 zł. Co przełoży się na wysokość emerytury rolniczej – 1429,60 zł. Tak jak wyżej zaznaczyliśmy, emerytura wypłacana z KRUS nie stanowi całości emerytury, która jest wypłacana rolnikom. Składa się na to kwota odpowiadająca iloczynowi wskaźnika wymiaru ustalanego na podstawie przepisów, które wyliczane są indywidualnie oraz aktualnej emerytury podstawowej.

opr. Bernat Patrycja
źródło: sejm.gov.pl
fot: envato.elements

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 20:23