StoryEditor

Dla kogo rodzicielskie świadczenie uzupełniające „Mama 4 plus”?

Nasza Czytelniczka Pani Maria z woj. podlaskiego pyta czy będzie jej przysługiwało rodzicielskie świadczenie uzupełniające i gdzie ma wystąpić z wnioskiem: do ZUS, czy do KRUS? Nasza ekspert ds. KRUS odpowiada.
10.01.2023., 08:01h
W czerwcu 2022 r. ZUS przyznał mi emeryturę za 4 lata zatrudnienia i 3 lata ubezpieczenia w KRUS w kwocie 500 zł miesięcznie. Po urodzeniu drugiego dziecka zrezygnowałam z zatrudnienia. Potem urodziłam kolejne dzieci. Urodziłam 4 dzieci i je wychowałam, z tym że najmłodszy syn zginął w wypadku, gdy miał 7 lat. Czy będzie mi przysługiwało rodzicielskie świadczenie uzupełniające i gdzie mam wystąpić z wnioskiem: do ZUS, czy do KRUS?
Maria N. (woj. podlaskie)
Odpowiedź:

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające, znane także jako „Mama 4 plus”, przysługuje kobiecie (gdy osiągnęła wiek emerytalny 60 lat), która urodziła i wychowała co najmniej czworo dzieci i nie ma niezbędnych środków do życia. Termin „wychowanie dziecka” użyty w przepisach jest nieprecyzyjny. Jednakże jest już w tym zakresie orzecznictwo sądowe. W wyroku z 30.11.2021 r. sygn. akt III OSK 5729/21 Naczelny Sąd Administracyjny orzekł że: „to wiek, w jakim zmarło dziecko, pozwala na ocenę, czy było ono na tyle rozwinięte, aby mogło w miarę samodzielnie funkcjonować w społeczeństwie”.
Należy stwierdzić, że o zrealizowaniu procesu wychowania można mówić wó...
Pozostało 41% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. czerwiec 2024 12:40