StoryEditor

Jakie warunki spełnić, żeby dostać dwie emerytury, z KRUS i ZUS?

Jakie warunki musi spełnić osoba, podlegająca ubezpieczeniu w KRUS i ZUS, żeby otrzymać dwie emerytury? Czy można jednocześnie pobierać emeryturę w ZUS i podlegać ubezpieczeniu w KRUS?
28.04.2023., 15:04h

Dwie emerytury: z KRUS i ZUS

Moja mama jest rolniczką i podlega ubezpieczeniu z mocy ustawy w KRUS. W maju mama ukończy 60 lat i chciałaby ubiegać się o emeryturę rolniczą i o drugą w ZUS. Mama ma aktualnie 23 lata podlegania ubezpieczeniu w KRUS i 13 lat w ZUS. Jakie okresy KRUS może mamie doliczyć do ubezpieczenia rolniczego? Czy musi jeszcze przez dwa lata podlegać ubezpieczeniu w KRUS, aby mogła otrzymać dwie emerytury z KRUS i ZUS? Czy gdyby otrzymała po ukończeniu 60 lat emeryturę z ZUS, to czy mogłaby podlegać jeszcze ubezpieczeniu w KRUS, aby nabyć prawo do emerytury rolniczej?
Kazimierz S. (woj. wielkopolskie)

Zasady przyznawania emerytury rolniczej

Zgodnie z przepisami ustawy z 20.12.1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (t.j. DzU z 2023, poz. 208, 337), emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu (rolnikowi, domownikowi), który spełnia łącznie następujące warunki:

  • Osiągnął wiek emerytalny 60 lat kobieta i 65 lat mężczyzna.
  • Podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez co najmniej 25 lat (osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r. przy ustalaniu prawa do emerytury nie uwzględnia się okresów ubezpieczenia innego niż rolnicze)....
Pozostało 72% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. luty 2024 06:13