StoryEditor

Komu przysługuje emerytura matczyna 
„Mama 4 PLUS”?

Emerytura matczyna 
w niektórych przypadkach może dotyczyć rodzin rolniczych. Może mieć to miejsce, gdy brakuje im okresów składkowych w KRUS i nie były one ubezpieczone w ZUS.
13.03.2019., 12:03h
1 marca 2019 r. weszła w życie ustawa z 31 stycznia 2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym, zwanym „mama 4 Plus”. Jego celem jest zapewnienie niezbędnych środków utrzymania osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej (w tym rolniczej) albo ich nie podjęły ze względu na wychowywanie dzieci.

Komu przysługuje?

Ustawa przewiduje, że matczyne emerytury będą mogły być przyznane matce, która urodziła i wychowała lub wychowała co najmniej czworo dzieci. Z zasady z prawa do tego świadczenia skorzystają kobiety. Ojcu, który wychował co najmniej czworo dzieci będzie ono też przysługiwało – w przypadku śmierci matki dzieci albo porzucenia przez nią dzieci, lub w przypadku długotrwałego zaprzestania wychowywania dzieci przez matkę.

Emerytura matczyna zostanie przyznana matce po ukończeniu przez nią 60 lat albo ojcu – po osiągnięciu 65 lat, w przypadku gdy osoba ta nie posiada dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania, albo ma wypłacaną emeryturę lub rentę w wysokości niższej niż wysokość najniższej emerytury.
Świadczenie przysługuje pod warunkiem zamieszkiwania na ter...
Pozostało 84% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. grudzień 2023 14:14