StoryEditor

Pełna emerytura i dalsze prowadzenie gospodarstwa rolnego

Projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników ma umożliwić rolnikom pobieranie pełnej emerytury i dalsze prowadzenie gospodarstwa rolnego. Co zmienią nowe przepisy i od kiedy zaczną obowiązywać?
20.06.2022., 15:06h

Po osiągnięciu wieku emerytalnego i wymaganego okresu ubezpieczenia w KRUS, rolnicy aby uzyskać wypłatę emerytury rolniczej w pełnej wysokości, nie będą zmuszeni do zaprzestania działalności rolniczej. tj. przekazania gospodarstwa rolnego.

Proponowane zmiany w ustawie

Rada Ministrów przyjęła w kwietniu br. projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (nr w wykazie prac UD273) przedłożony przez ministra rolnictwa. Rolnik na emeryturze nie będzie musiał zaprzestawać prowadzenia działalności rolniczej (przekazywać gospodarstwa rolnego), aby otrzymywać wypłatę emerytury rolniczej w pełnej wysokości.

Aktualnie rolnikowi nabywającemu prawo do emerytury KRUS zawiesza wypłatę części uzupełniającej świadczenia do czasu zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej, z wyjątkiem tego, gdy emeryt prowadzi działalność rolniczą z małżonkiem podlegającym ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu z mocy ustawy.

Rolnik będzie miał wypłacaną emeryturę w pełnej wysokości bez przekazania gospodarstwa rolnego. Jednakże projekt zakłada, że w takim przypadku emeryt będzie zobowiązany do dalszego opłacania obowiązkowo w KRUS s...

Pozostało 88% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Karol Bujoczek
Autor Artykułu:Karol Bujoczek Redaktor naczelny top agrar Polska
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. czerwiec 2024 14:13