StoryEditor

Rozwiązanie dzierżawy a emerytura i renta – przypadek rolnika

Czy wypowiedzenie umowy dzierżawy gospodarstwa rolnego może spowodować zawieszenie części uzupełniającej renty rolniczej małżonka rolnika, podczas gdy on sam nadal ma wypłacaną emeryturę w pełnej wysokości i może prowadzić gospodarstwo? Oto przypadek naszego Czytelnika.
20.07.2023., 14:07h

Przypadek rolnika–emeryta

Podczas kolejnego dyżuru telefonicznego zwrócił się do nas z pytaniem rolnik-emeryt w sprawie swojej żony. Podał, że żona pobiera rentę rolniczą stałą z KRUS, która nie została zamieniona na emeryturę rolniczą z chwilą osiągnięcia przez nią wieku emerytalnego, ponieważ nie miała wymaganego 25-letniego okresu podlegania wyłącznie ubezpieczeniu społecznemu rolników. Podał, że żona ma 23 lata ubezpieczenia rolniczego, bo przez kilka lat pobierała rentę rolniczą okresową, ale nie wiedziała, że może opłacać w tym czasie dobrowolnie składkę na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. KRUS wypłacała żonie rentę rolniczą stałą w pełnej wysokości, bo jak rolnik podał, nadal prowadził gospodarstwo rolne i był ubezpieczony z mocy ustawy.

Gdy osiągnął przeszło rok temu wiek emerytalny 65 lat, wystąpił z wnioskiem o emeryturę rolniczą do oddziału regionalnego KRUS i przedłożył umowę dzierżawy zawartą z synem na 10 lat. KRUS przyznała mu emeryturę rolniczą i podjęła wypłatę w pełnej wysokości. Nadal organ rentowy KRUS wypłacał jego żonie rentę rolniczą także w pełnej wysokości. Jednak w tym roku w maju ...

Pozostało 82% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 09:13