StoryEditor

Po jakim czasie opłacania składek przysługuje renta rodzinna z KRUS?

Komu przysługuje prawo do otrzymania renty rodzinnej z KRUS? Czy po 2,5 roku opłacania składek na ubezpieczenie rolników przez zmarłego dzieciom przysługuje renta rodzinna z KRUS? Komu przysługuje prawo do otrzymania renty rodzinnej z KRUS?
16.06.2023., 14:06h

2,5 roku opłacanej składki

Czy po 2,5 roku opłacania składek na ubezpieczenie rolników przez zmarłego dzieciom przysługuje renta rodzinna z KRUS?

Barbara Ł. (woj. świętokrzyskie)

Renta rodzinna z KRUS

Zgodnie z przepisami ustawy z 20.12.1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (DzU z 2023 r., poz. 208, 337) renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny zmarłego:

  • emeryta lub rencisty mającego ustalone prawo do emerytury lub renty rolniczej z ubezpieczenia,
  • ubezpieczonego, który w chwili śmierci spełniał warunki do uzyskania emerytury rolniczej, lub renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy; przyjmuje się, że był on całkowicie niezdolny do pracy w gospodarstwie rolnym.

Do renty rodzinnej są uprawnieni członkowie rodziny zmarłego, m.in. dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione, jeżeli spełniają warunki do uzyskania takiej renty w myśl przepisów emerytalnych.

Dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione mają prawo do renty rodzinnej do ukończenia 16. roku życia, a po osiągnięciu tego wieku – nie dłużej niż do osiągnięcia 25. roku życia, pod warunkiem nauki w szkole. Bez względu...

Pozostało 57% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 01:54