StoryEditor

ARiMR wydłuża nabór wniosków o płatność dobrostanową

Termin składania wniosków o płatności ramach działania PROW „Dobrostan zwierząt” został przedłużony do 15 czerwca. Do tej pory do ARiMR wpłynęło ponad 13 tys. wniosków o to wsparcie.
11.05.2020., 16:05h
„Dobrostan zwierząt” to nowy rodzaj wsparcia z PROW 2014-2020 przeznaczony dla hodowców krów i świń. Ma on rekompensować dodatkowo poniesione koszty i utracone dochody w wyniku wprowadzenia praktyk hodowlanych związanych z podwyższonym dobrostanem zwierząt.


Kto może ubiegać się o wsparcie?


Dopłaty mogą otrzymać ci rolnicy, którzy zadbają o lepsze samopoczucie i zdrowie zwierząt, poprawiając warunki ich utrzymania przez zwiększenie powierzchni bytowej przypadającej na jedno zwierzę (krowę, lochę, tucznika) o co najmniej 20 proc. w stosunku do wymaganej obecnie minimalnej powierzchni lub przez zorganizowanie zwierzętom dostępu do pastwiska czy wybiegu.

Do piątku 8 maja 2020 r. do ARiMR wpłynęło 13 337 wniosków o przyznanie płatności dobrostanowej.


Ile wynosi pomoc?Roczne stawki pomocy dla hodowców, którzy zakwalifikują się do tego programu wyniosą:
595 zł na krowę mleczną (zwiększenie powierzchni w budynkach),
329 zł na krowę „mamkę” (dostęp do wybiegów),
185 zł na krowę mleczną (wypas),
301 zł na lochę,
24 zł na tucznika.

Razem z wnioskiem o dopłaty bezpośrednie i obszarowe


Nabór wniosków odbywa się drogą elektroniczną, za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus, na wspólnym formularzu wniosku dla płatności bezpośrednich i płatności obszarowych PROW. 
Wniosek może być także złożony po 15 czerwca 2020 r., z tym że za każdy dzień roboczy opóźnienia należna kwota płatności zostanie pomniejszona o 1 proc. Ostateczny termin ubiegania się o płatności dobrostanowe upływa 10 lipca 2020 r.


ksz


Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 02:10