StoryEditor

Auto i mieszkanie dla pracowników

– Zatrudniam kilku pracowników oraz zootechnika do obsługi mojego stada krów. Oferuję im nieodpłatnie mieszkania w obrębie gospodarstwa, a zootechnikowi udostępniłem samochód. Czy takie świadczenia należy opodatkować VAT? – pyta nasz Czytelnik.
09.01.2017., 12:01h

Pytanie: Zajmuję się produkcją mleka w dużym stadzie i zatrudniam kilku pracowników obsługi oraz zootechnika. Oferuję im nieodpłatnie 2 mieszkania w obrębie gospodarstwa, a zootechnikowi udostępniłem nieodpłatnie samochód, aby dojeżdżał ok. 60 km. Czy takie świadczenia należy opodatkować VAT?

Odpowiedź: Na podst. art. 7 ust dostawą opodatkowana jest przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa – podaje Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej, nasz redakcyjny ekspert VAT. W szczególności chodzi tu o:

  • przekazanie lub zużycie towarów na cele (…) jego pracowników, w tym byłych pracowników;
  • wszelkie inne darowizny.

Czytelnik nie pisze, czy mieszkania są częścią składową gospodarstwa, a samochód znajduje się w ewidencji VAT i odliczono od niego VAT naliczony. Jeśli mieszkania są własnością osobistą, to ich udostępnianie nie ma związku z VAT w gospodarstwie. Podobnie z samochodem. Jeśli mieszkania wchodzą w skład gospodarstwa i były wybudowane z odliczeniem VAT, albo były to mieszkania stare, które wyremontowano z odliczeniem VAT, a ich wartość została powiększona w ten sposób o co n...

Pozostało 65% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. czerwiec 2024 16:10