StoryEditor

Beczka i rozrzutnik tylko z homologacją?

O sprawie zrobiło się głośno, gdy przed kilkoma tygodniami rolnicy ubiegający się o dofinansowanie zakupu wozów asenizacyjnych czy rozrzutników obornika z PROW otrzymali z ARiMR pisma z prośbą o dostarczenie świadectwa homologacji lub dowodu rejestracyjnego.
31.05.2021., 19:05h
Większość rolników takich dokumentów nie ma, bo dotychczas Agencja ich nie wymagała, a nawet nie wszyscy producenci uzyskali już taką homologację dla swoich maszyn. Czy ARiMR odmówi wypłaty pomocy rolnikom, którzy zakupili maszyny bez takich dokumentów?

Warto podkreślić, że zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego obowiązującym od 1 stycznia 2016 r., we wszystkich krajach Unii maszyny takie, jak ciągniki rolnicze, przyczepy rolnicze oraz wymienne urządzenia ciągnięte (w kategoriach odpowiednio: T, C, R oraz S), podlegają obowiązkowi posiadania homologacji europejskiej oraz ich późniejszej rejestracji. Polska była dotychczas jednym z ostatnich unijnych krajów, w którym ten przepis nie został wdrożony i nie był egzekwowany. Obowiązkowi rejestracji podlegały wyłącznie przyczepy rolnicze, natomiast rozrzutniki obornika czy wozy asenizacyjne były traktowane przez polskie prawo, jako maszyny rolnicze i tak samo jak np. pługi, opryskiwacze czy siewniki - nie podlegały rejestracji.

Jak dowiedzieliśmy się w Ministerstwie Rolnictwa zasady rozliczania zakupu maszyn dofinansowanych ze środków PROW 2014-2020 nie uległy zmianie. Niemniej jednak ...
Pozostało 56% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Beba
redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 23:26