StoryEditor

DIR w liście do ministra Kowalczyka ostro o dopłatach do zadrzewień

Dolnośląska Izba Rolnicza przekazała ministrowi rolnictwa swoje uwagi dotyczące zmian w płatności z PROW. Zdaniem Izby, dopłaty do zadrzewień śródpolnych sprzyjają spekulacji, a dopłaty do międzyplonów ścierniskowych negatywnie wpływają na bilans wodny.
19.01.2022., 16:01h

„Płaci się za drzewa i krzaki”

W Dzierżoniowie odbyło się „Forum Rolnicze”, w czasie którego swoje uwagi do systemu płatności PROW zgłosiły rady powiatowe Dolnośląskiej Izby Rolniczej, z powiatów dzierżoniowskiego, ząbkowickiego i strzelińskiego.

Jak przekazuje w liście do ministra Kowalczyka prezes DIR, Ryszard Borys, zdaniem rolników dopłaty do zadrzewień śródpolnych sprzyjają spekulacji. Pieniądze mogą trafić do podmiotów, które tylko posiadają grunty, ale ich nie użytkują.

Mamy masę pseudo rolników, którzy posiadają grunty jedynie pod dopłaty unijne. Takie działanie tylko sprzyja takim patologiom” zaznacza dobitnie prezes DIR.

„Osoby posiadające grunty, nie prowadzące żadnej działalności rolniczej uzyskały kolejną pomoc finansową. Poprzez takie działania nie chcą oficjalnie wydzierżawiać ziemi, gdyż im to się nie opłaca” pisze prezes Izby. Zaznacza, że z jednej strony rolnicy dostają dopłaty do maszyn rolniczych, które często ulegają uszkodzeniu przez przeszkody w postaci zadrzewień, jednak z drugiej dopłaca się za "drzewa i krzaki‘‘, a nie za produkcję rolną.

DIR informuje, że zadrzewienia mogą wpływać niekorzystnie na meliorację, stosunki wodne i pogarszać możliwości produkcyjne sąsiednich działek.

Międzyplony blokują terminowy siew zbóż

Podczas Forum zgłoszono także uwagi w sprawie dopłat do międzyplonów ścierniskowych. Zdaniem DIR, międzyplony blokują wysiew zbóż w terminie, narażając rolników na niższe plony. Termin siewu międzyplonu ścierniskowego do 20 sierpnia rolnicy uznają za zbyt krótki, ponieważ "utrzymanie go przez kolejne 8 tygodni to fikcja".

Jak argumentują dolnośląscy rolnicy, takie działania mają negatywny wpływ na bilans wodny.

„Wysiew międzyplonów ścierniskowych zatem wiąże się z uszczupleniem zasobów wody dostępnej w glebie i zawartych w niej składników pokarmowych co rodzi dyskusję, czy powyższe są tak naprawdę potrzebne” podsumowuje prezes Ryszard Borys.

oprac. al na podst. DIR
fot. EnvatoElements

Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. marzec 2024 02:31