StoryEditor

Do końca stycznia PIT za pomocnika przy zbiorach

Do końca stycznia br. rolnicy, którzy zatrudniali pomocników przy zbiorach muszą elektronicznie wysłać do urzędów skarbowych dane PIT – 11 – przypomniał minister finansów w objaśnieniach podatkowych. Wynagrodzenie pomocnika zaliczane jest do przychodów z innych źródeł, o czym mówi art. 20 ustawy o PIT. Dochodem z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach jest przychód bez pomniejszania go o koszty jego uzyskania.
22.01.2019., 15:01h
Resort przypomniał, że jeżeli rolnik zatrudnia obcokrajowców, mamy do czynienia z umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jeśli więc pomocnicy pochodzą np. z Białorusi czy Ukrainy, to uzyskany przez nich dochód podlega opodatkowaniu jedynie w ich kraju. W Polsce jest on zwolniony z opodatkowania. Oznacza to, że rolnik nie pobiera w trakcie roku zaliczek na PIT od wypłacanego wynagrodzenia od umowy o pomocy przy zbiorach. Dopiero po zakończeniu roku musi sporządzić i przesłać podatnikowi i urzędowi skarbowemu informację na formularzu PIT – 11. Wypłacone wynagrodzenie należy wpisać w Części F „Informacje o wysokości przychodów, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy” w pozycji 74.

Minister dodał, że w informacji tej rolnik nie musi wykazywać wartości pożywienia i zakwaterowania zapewnionego pomocnikowi nieodpłatnie. Świadczenia te bowiem są zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 144 ustawy o PIT. Od br. nie można już złożyć PIT – 11 do urzędu skarbowego w formie papierowej. Należy to uczynić elektronicznie i do końca stycznia – wcześniej było do końca lutego. Jedynie pomocnikowi można dać ten dokument w obydwu formach do końca lutego.   as
Andrzej Sawa
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 00:19