StoryEditor

Ekoschematy: Czy poferment z biogazowni jest traktowany jako nawóz naturalny płynny?

W Polsce przybywa biogazowni rolniczych i w świetle ostatnich zmian legislacyjnych jest duża szansa, że ich liczba będzie jeszcze rosnąć. To oznacza, że rolnicy będą mieli większy dostęp do pofermentu z biogazowni, który może być stosowany do nawożenia upraw rolniczych. Czy nowe ekoschematy przewidują dopłaty dla rolników stosujących poferment na polach?

Podczas naszego webinarium "Ekoschematy w praktyce" jeden z uczestników zadał ekspertowi - Markowi Krysztoforskiemu z Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu pytanie o to czy poferment z biogazowni jest traktowany jako nawóz naturalny płynny?

Poferment to nawóz organiczny

- Poferement z biogazowni w świetle ustawy o nawozach i nawożeniu jest traktowany jako nawóz organiczny, więc nie stosujemy do niego przepisów odnoszących się do aplikacji gnojowicy, nawet jeśli z niej powstaje. - wyjaśnia nasz ekspert, Marek Krysztoforski z CDR w Radomiu.


Stosowanie płynnych nawozów naturalnych innymi metodami niż rozbryzgowo


Przypomnijmy, że w ekoschemacie "Rolnictwo węglowe" zawarte jest stosowanie płynnych nawozów naturalnych innymi metodami niż rozbryzgowo. Praktyka ta ma przyczynić się do lepszego wykorzystania składników pokarmowych dostępnych w nawozach naturalnych przy jednoczesnym ograniczeniu emisji amoniaku i podtlenku azotu.

Potwierdzeniem realizacji praktyki będzie przesłanie zdjęć geotagowanych z wykorzystaniem aplikacji udostępnionej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zdjęcie należy przesyłać w terminie 14 dni od dnia zrealizow...

Pozostało 85% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 17:27