StoryEditor

Termin naboru wniosków o dopłaty bezpośrednie został wydłużony. Sprawdź, do kiedy!

Dwa tygodnie temu informowaliśmy o możliwym przedłużeniu terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie. 2 maja br. w Rządowym Centrum Legislacji pojawiło się rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w którym podana jest nowa data składnia dokumentów.
02.05.2023., 13:05h
Niespełna dwa tygodnie temu informowaliśmy o tym, że organizacje rolnicze zawnioskowały do ministra Telusa o wydłużenie terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie. Mieliśmy tez nieoficjalną informację z ARiMR, że decyzja w tej sprawie już zapadła i po majowym weekendzie pojawi się projekt rozporządzenia. Wówczas liczba złożonych wniosków wynosiła 177 tysięcy, a najnowsza aktualizacja z dnia 28 kwietnia, mówi o ilości 377 tysięcy wniosków.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie przedłużony!

Podczas Kongresu Polska Wieś XXI nieoficjalnie od pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dowiedzieliśmy się, że planowane jest rozporządzenie dotyczące wydłużenia naboru do dnia 30 czerwca 2023 roku. Okazuje się, że jest to już oficjalna data, ponieważ dzisiaj na rządowym serwisie RCL, pojawiło się rozporządzenie MRiRW, w którym czytamy:
- Wnioski o przyznanie pomocy, o której mowa w art. 20 pkt 1–4 ustawy z dnia 8 lutego 2023 r. o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027, zwanej dalej „ustawą”, składa się w terminie do dnia 30 czerwca, a po upływie tego terminu, co skutkuje nałożeniem kary, o której mowa w art. 60 ust. 1 zdanie drugie ustawy – do dnia 25 lipca.

Które organizacje wnioskowały o przedłużenie terminu?

Decyzja o przedłużeniu terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie wynikała przede wszystkim z faktu, że jest to kampania, która przebiega według nowych zasad.

Nowe zasady, natomiast są wynikiem Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, a organizacje, które zgłaszały potrzebę wydłużenia terminu wniosków to:
 • Związek Rewizyjny Spółdzielczości Rolniczej,
 • Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego,
 • Krajową Radę Izb Rolniczych,
 • Federację Branżowych Związków Producentów Rolnych,
 • Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego,
 • Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka,
 • Polską Federację Rolną,
 • Krajową Federację Hodowców Drobiu i Producentów Jaj,
 • Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG,
 • NSZZ RI „Solidarność”,
 • Krajową Radę Drobiarstwa – Izby Gospodarczej,
 • Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS”.

Więcej czasu dla rolników i pracowników ARiMR

W związku z tym wnioski składać będzie można w nowym dłuższym terminie do dnia 30 czerwca 2023 roku. Złożenie wniosku po upływie tego terminu jest jednoznaczne z nałożeniem kary w wysokości 1% danej pomocy za każdy dzień opóźnienia, nie licząc dni ustawowo wolnych od pracy oraz sobót.

Dzięki tym zmianom rolnicy będą mieć więcej czasu na wypełnienie wniosków, według nowych zasad, a pracownicy ARiMR na prawidłowe i terminowe obsłużenie złożonych dokumentów.

Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.   

Bernat Patrycja 
na podst. legislacje.rcl
fot. envato.elements
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. kwiecień 2024 20:48