StoryEditor

Ekologia w parze z rolnictwem konwencjonalnym. Zobacz jak można to zrobić i zwiększyć dopłaty!

Aktualne przepisy pozwalają prowadzić równolegle produkcję eko i konwencjonalną, a także wnioskować o dopłaty na oba kierunki. Dla ekoproducentów przewidziane są dodatkowe pieniądze i uproszczone systemy dopłat.
02.05.2023., 09:05h

Wzrost wysokości dopłat do rolnictwa ekologicznego sprawia, że rolnicy coraz śmielej przyglądają się temu kierunkowi produkcji. Tym bardziej, że można realizować produkcję równoległą: konwencjonalną i ekologiczną. Nowa WPR przewiduje pieniądze na ekologiczną uprawę i hodowle, oferując dwa nowe rozwiązania.

Małe gospodarstwa z uprawami ekologicznymi dostaną 1640 zł/ha

Pierwsze to płatność dla małych gospodarstw z uprawami ekologicznymi, czyli gospodarstw o powierzchni do 10 ha UR. Naliczana jest w jednakowej kwocie do każdego hektara użytków rolnych zadeklarowanego do płatności ekologicznych, niezależnie od rodzaju uprawy. Szacowana stawka płatności wyniesie tu 1640 zł/ha.

Zrównoważona produkcja roślinno-zwierzęca z premią 573 zł/ha

Drugie rozwiązanie to premia za zrównoważoną produkcję roślinno-zwierzęcą. Wyliczona średnioroczna obsada zwierząt powinna wynosić od 0,5 do 1,5 DJP na każdy hektar UR w gospodarstwie. Szacowana płatność do każdego hektara zgłoszonego do premii wyniesie 573 zł/ha. Premia ta nie jest zobowiązaniem – czyli nie ma potrzeby utrzymywania takiej obsady przez cały 5-letni okres zobowiązania. Rolnik będzie o nią wnioskował w konkretnym roku.

Płatności do zwierząt utrzymywanych ekologicznie w ekoschematach

Ponadto, ze względu na wysokie standardy dobrostanu zwierząt w ekogospodarstwach, uproszczony został sposób wnioskowania o dopłaty do zwierząt ekologicznych w ekoschemacie Dobrostan zwierząt. Nie trzeba sporządzać specjalnego planu dla wymogów dobrostanu, wystarczy wyliczenie stanów średniorocznych. Płatność ekologiczna dla gospodarstw jest przyznawana z zastosowaniem zasady degresywności.

Webinarium z ekspertami - dowiesz się więcej!

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat dopłat do ekologicznej produkcji i łączeniu jej z rolnictwem konwencjonalnym i ekoschematami – weź udział w naszym webinarium 9 maja od godz. 15. Podczas on-linowego spotkania „Ekoschematy i dopłaty do ekologii” swoją wiedzą podzieli się uznany ekspert ds. dopłat Marek Krysztoforski z CDR w Radomiu. Doradca będzie odpowiadał na zadawane przez widzów pytania o dopłaty do ekorolnictwa, a także o ekoschematy w rolnictwie konwencjonalnym.

Już dziś zapisz się na darmowe webinarium dla prenumeratorów top agrar Polska:

 Zapisz się na webinar!
Fot. Envato elements
CZYTAJ TAKŻE Z WEBINARIUM:


Czy jesienny bezorkowy siew zbóż można zgłosić we wniosku o dopłaty w ramach ekoschematu uprawa bezorkowa?

Integrowana Produkcja Roślin – ekoschemat, który się najbardziej opłaca. Ilu rolników z niego skorzysta?

Ekoschematy: Czy w 2023 roku rolnik musi ugorować grunty rolne?

Czy w ekoschematach kukurydza i zboża są liczone jako jedna uprawa?

Jak w nowym wniosku o dopłaty zadeklarować elementy nieprodukcyjne pod normę DKR 8?

Dopłaty 2023: W jaki sposób zrobić wsiewki aby skorzystać z ekoschematów?

Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. kwiecień 2024 19:12