StoryEditor

Ekoschematy: Praktyka opracowania i przestrzegania planu nawożenia tylko dla roślin jarych czy też dla ozimych?

Pierwszych 5 tygodni akcji przyjmowania wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2023 rok pokazało, że najchętniej wybieranych przez rolników ekoschematem jest Rolnictwo węglowe ze wszystkimi swoimi praktykami. Jedną z nich jest opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia. Skoro ekoschematy obowiązują w roku kalendarzowym na nie gospodarczym (od żniw do żniw), to czy kwalifikują się do tej praktyki tylko rośliny jare czy także ozime? Nasz ekspert radzi.

Podczas naszego webinarium "Ekoschematy w praktyce" jeden z uczestników zadał ekspertowi - Markowi Krysztoforskiemu z Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu pytanie o ten właśnie wariant opracowania i przestrzegania planu nawożenia w kontekście roślin jarych i ozimych. Pytanie brzmiało: Czy zgodnie z nowymi zasadami ekoschematem dotyczącym nawożenia obejmujemy tylko rośliny jare, czy również oziminy zasiane jesienią 2022?

Ozime do ekoschematów, ale na określonych warunkach

- Dopuszczono taką możliwość. Docelowo będziemy musieli przebadać glebę i stworzyć plan nawożenia dla wszystkich trwałych użytków zielonych i gruntów ornych. Obecnie dla działek, na których rosną oziminy zasiane zeszłego możemy tego nie robić – najczęściej nie mamy dla nich aktualnych analiz glebowych. W takim wypadku będziemy tworzyć plan nawożenia na kolejny rok i jesteśmy zobowiązani przebadać próby glebowe po żniwach. Ten warunek trzeba spełnić do 30 września i wówczas można zgłosić ten grunt do ekosechmatu - także w trwającej teraz kampanii. Chodziło o to, by jak najwięcej gruntów zostało objętych tym ekoschematem, bo jesteśmy w okresie prze...

Pozostało 65% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 18:01