StoryEditor

Ekoschematy: Uproszczone systemy uprawy - co będzie uznane za uprawę bezorkową?

W ramach ekoschematu "Rolnictwo węglowe i zarzadzanie składnikami odżywczymi" istnieje praktyka stosowania uproszczonych systemów uprawy. W jaki sposób ją realizować aby otrzymać dodatkowe płatności w ramach ekoschematów? Wyjaśnia to nasz ekspert na podstawie konkretnych przykładów.

 Podczas naszego webinarium "Ekoschematy w praktyce" jeden z uczestników zadał ekspertowi - Markowi Krysztoforskiemu z Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu pytanie o praktykę stosowania uproszczonych systemów uprawy. Pytanie brzmiało: Czy można innymi maszynami uprawowymi niż pług tak przygotować uprawę przedsiewną, by nie było mulczu i w taką glebę zasiać? Czy będzie to uznane za uprawę bezorkową?


Można lepiej doprawić glebę, ale czy to się opłaca?

W uproszczonych systemach uprawy siew powinien odbywać się w mulcz po zbiorze rośliny przedplonowej. Zatem czy można innymi maszynami uprawowymi niż pług tak przygotować uprawę przedsiewną, by nie było mulczu i w taką glebę zasiać? No i czy będzie to uznane przez ARiMR za uprawę bezorkową?

- W zasadzie nie ma przeciwskazań, by zastosować taką metodę, ale czy to się będzie opłacało? Czy skalkuluje się np. 3-krotny przejazd broną aktywną? W tym wypadku chodzi zapewne o sprzęt dostępny w gospodarstwie, bo albo trzeba mulcz bardzo dobrze rozdrobnić albo siać siewnikiem talerzowym, który umożliwi ulokowanie ziaren w glebie - wyjaśnia Marek Krysztoforski z CDR w Radomiu.

Upros...

Pozostało 67% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 01:16