StoryEditor

Komisja Europejska zatwierdziła krajowy program pomocy - dopłaty do pszenicy

Komisja Europejska zatwierdziła krajowy program pomocy dla producentów zbóż. Wartość pomocy jaką zamierza wypłacić rząd rolnikom sięga 2 mld zł. Producenci pszenicy mogą liczyć na dotację rzędu 2,2 tys. zł do 1 ha pszenicy. Nabór wniosków rusza 1 czerwca br. i potrwa do końca miesiąca.
05.05.2023., 15:05h

Ta decyzja to zgoda na polski wniosek do KE o uruchomienie krajowego programu wsparcia dla producentów pszenicy poszkodowanych przez spadek cen spowodowany skutkami rosyjskiej agresji na Ukrainę i nadmiernego importu zbóż do Polski. 

2 mld zł dopłat dla polskich rolników

O decyzji Komisji Europejskiej poinformował na portalu Twitter komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.


- Program został zatwierdzony w ramach tymczasowych ram przejściowych i kryzysowych dotyczących pomocy państwa, przyjętych przez KE w dniu 9 marca 2023 roku w celu wsparcia środków w sektorach, które mają kluczowe znaczenie dla przyspieszenia ekologicznej transformacji i zmniejszenia zależności od paliw. W ramach programu pomoc będzie polegać na ograniczonej wysokości pomocy w formie dotacji bezpośrednich. Celem środka jest zaspokojenie potrzeb płynnościowych producentów pszenicy, dotkniętych obecnym kryzysem geopolitycznym a w szczególności masowym przywozem zboża z Ukrainy, który silnie wpłynął na polski krajowy rynek zboża pszenicy – wyjaśnił unijny komisarz.

Jaka wysokość dotacji do 1 ha pszenicy?Przypomnijmy, że ogłoszony wcześniej przez rząd program pomocy dotyczy pszenicy sprzedanej między 15 kwietnia a 15 czerwca 2023 roku. Przewiduje on kwotę dotacji w wysokości 2200 zł do ha w całej Polsce. I właśnie na to wsparcie zgodziła się dziś Komisja Europejska.

Nabór wniosków zostanie przeprowadzony w terminie 1-30 czerwca 2023 roku przez ARiMR. W Rządowym Centrum Legislacji jest już projekt rozporządzenia  w tej sprawie.
Natomiast nabór wniosków na dopłaty do pszenicy i kukurydzy sprzedanej od 1 grudnia 2022 do 14 kwietnia 2023 już trwa i zakończy się 31 maja (termin zmieniono na początku maja - pierwotny to 30 czerwca  br.


Czekamy na dopłaty do kolejnych zbóż, kukurydzy i rzepaku

Przypomnijmy, że rząd chce dać możliwość skorzystania z dopłat także rolnikom, którzy sprzedali także inne zboża, kukurydzę i rzepak w niekorzystnych cenach z powodu nadmiernego importu z Ukrainy. W tej sprawie trwa oczekiwanie na zgodę KE na przyznanie tego wsparcia. W założeniach pomoc ta ma dotyczyć:

a) Kukurydzy sprzedanej między 15 kwietnia a 15 czerwca 2023 roku:

·        1750 zł/ha - dla rolników z woj. lubelskiego i podkarpackiego

·        1610 zł/ha – dla rolników z woj. małopolskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego i podlaskiego

·        1400 zł/ha – dla rolników z woj. zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, opolskiego, łódzkiego i lubuskiego,

b) Jęczmienia i pszenżyta sprzedanego od 1 grudnia 2022 do 15 czerwca 2023 roku:

·        1125 zł/ha – dla rolników z woj. lubelskiego i podkarpackiego,

·        1035 zł/ha – dla rolników z woj. małopolskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, podlaskiego.

·        900 zł/ha – dla rolników z woj. zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, opolskiego, łódzkiego i lubuskiego,


c) Rzepaku sprzedanego od 1 grudnia 2022 do 15 czerwca 2023 roku:

·        1750 zł/ha - z woj. lubelskiego i podkarpackiego

·        1610 zł/ha – dla rolników z woj. małopolskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, podlaskiego.

·        1400 zł/ha – dla rolników z woj. zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, opolskiego, łódzkiego i lubuskiego,


d) Żyta, owsa i mieszanki zbożowej sprzedanych od 1 grudnia 2022 do 15 czerwca 2023 roku:

·        875 zł/ha - z woj. lubelskiego i podkarpackiego

·        805 zł/ha – dla rolników z woj. małopolskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, podlaskiego.

·        700 zł/ha – dla rolników z woj. zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, opolskiego, łódzkiego i lubuskiego,

 

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 11:13