StoryEditor

Indie: rząd planuje wydać 40 mld dolarów na dopłaty do nawozów i żywności

Wszystko wskazuje na to, że w budżecie Indii na lata 2022-23 znajdzie się blisko 3 biliony rupii (40 mld dolarów) na dopłaty do żywności i nawozów.
31.01.2022., 15:01h
Dramatyczny wzrost cen środków do produkcji, nawozów, czy żywności jest widoczny na całym świecie. Indie już dwukrotnie zwiększyły dotacje na nawozy w tym roku fiskalnym 2021/22.

Jak podaje portal krishijagran.com, po rozmowie z urzędnikami, którzy chcą zachować anonimowość, rząd ma przeznaczyć 1,1 biliona rupii na subsydia nawozowe i 2 biliony rupii na subsydia żywnościowe w budżecie 2022-23. Minister finansów Indii Nirmala Sitharaman ma przedstawić dokładne założenia we wtorek. Pierwotnie Indyjskie Ministerstwo Finansów zakładało w budżecie 835 mld rupii na dotacje do nawozów w bieżącym roku fiskalnym.

W Indiach większość subsydiów nawozowych jest wykorzystywana do zapewnienia rolnikom mocznika po niższych, ustalonych przez rząd stawkach. Rząd oferuje również określoną kwotę subsydiów firmom, które sprzedają różne nawozy po obniżonych cenach, aby pomóc rolnikom, którzy są ważnym źródłem dochodów.

W ciągu ostatniego roku globalne koszty nawozów wzrosły o ponad 200%, ze względu na bezprecedensowy wzrost cen podstawowych źródeł energii wykorzystywanych do produkcji, w tym m.in. gazu ziemnego.

W roku 2021/22 Indie przeznaczyły 2,43 biliona rupii na subsydia żywnościowe, ale później rząd zapewnił dodatkowe 600 mld rupii pomocy. W ostatnich miesiącach roku fiskalnego indyjski rząd zazwyczaj koryguje w górę budżet zarówno na żywność, jak i na nawozy.

Co na to Indyjskie Ministerstwo Finansów?


Jak donosi krishijagran.com, Indyjskie Ministerstwo Finansów nie odpowiedziało natychmiast na maile i wiadomości z prośbą o komentarz w tej sprawie.

Wspomniany przydział budżetowy w wysokości 3 bilionów rupii na dotacje do żywności i nawozów jest nadal większy niż średnia z siedmiu lat, odkąd premier Narendra Modi doszedł do władzy, ale jest znacznie mniejszy niż 4,8 bilionów rupii, które rząd mógł przeznaczyć w tym roku na ten cel.

Warto wspomnieć, że w Indiach subsydia stanowią jedną dziesiątą wszystkich wydatków zaplanowanych na dany rok.

Premier Narendra Modi próbował osiągnąć swój długoterminowy cel, a mianowicie chciał obniżyć subsydia poprzez walkę z korupcją i niekompetencją. Jednak każde obniżenie dotacji będzie miało wpływ na dużą bazę wyborców - rolników, którzy stanowią około 60% populacji. Wybory w stanie Uttar Pradesh, który jest uważany za barometr dla wyborów krajowych w 2024 roku, a także w kluczowym dla producentów zbóż Pendżabie i trzech innych stanach, rozpoczną się 10 lutego.

Oprac. na podstawie krishijagran.com
Fot. Pixabay
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 11:49