StoryEditor

Jesienne ubezpieczenia upraw z dopłatą wstrzymane

Jesienny sezon ubezpieczenia upraw dopiero się rozpoczął, a już zabrakło pieniędzy na dopłaty do składek. Było to do przewidzenia, po tym jak rząd obciął w tym roku wydatki na ten cel z 650 mln zł do 400 mln zł. Wczoraj samorząd rolniczy zaapelował do ministra rolnictwa o zapewnienie dodatkowych środków, ale nie ma co liczyć na te pieniądze, zwłaszcza że wiosną była podobna sytuacja – wtedy też budżetu nie zwiększono. A jak dziś wygląda sytuacja u poszczególnych ubezpieczycieli? 
15.10.2020., 14:10h
Jesienna kampania ubezpieczeniowa trwa od kilkunastu dni, ale pieniądze na dopłaty do składek praktycznie się skończyły. Na ten rok rząd przewidział 400 mln zł na dopłaty. To znacznie mniej niż kwota zarezerwowana na ten cel w budżecie w latach ubiegłych (650 mln zł w roku 2019), i znacząco mniej niż kwota faktycznie wykorzystana w 2019 roku - około 500 mln zł. Dlatego już w połowie października limit się wyczerpał.

- W obecnej, jesiennej kampanii ubezpieczeniowej środki na dopłaty wyczerpały się po dwóch dniach. Teraz rolnicy nie mają już możliwości zawarcia polisy z dopłatą (65%) do składki, a wielu producentów rolnych chce ubezpieczyć zasiewy jesienne od ujemnych skutków przezimowania lub przymrozków wiosennych – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. 

W związku z tym samorząd rolniczy wystąpił do ministra rolnictwa o zapewnienie dodatkowych pieniędzy, które zgodnie z ustawą należą się rolnikom. 

-  W ramach obowiązkowych ubezpieczeń, zgodnie z ustawą o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, rolnicy są zobowiązani do zawarcia polis na co najmniej 50 proc. powierzchni upraw. Ta sama u...
Pozostało 77% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. kwiecień 2024 07:20