Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Kap, kap, płyną… dopłaty

05.03.2017

Drukuj

Kap, kap, płyną… dopłaty

Artykuł dostępny

Póki co wielu rolników dostało z ARiMR pisma zawierające informacje, że „z uwagi na konieczność wykonania wszystkich obowiązkowych kontroli wniosku oraz skomplikowany charakter sprawy termin załatwienia sprawy przyznania płatności, określony w przepisach ustawy z dnia 8 lutego 2015 roku o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, zostanie przekroczony”. W tym samym piśmie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje wnioskodawcę, że załatwienie sprawy planowane jest do dnia… i tu pojawiają się rozmaite daty. Z informacji, które otrzymaliśmy dotychczas od naszych Czytelników, terminy pozytywnego załatwienia ich spraw są w przedziale od 15 marca do nawet 30 czerwca br.

r e k l a m aPo co takie pismo?
Z jednej strony takie pismo to standardowa procedura, bowiem jeżeli ARiMR do końca lutego br. nie jest w stanie rozpatrzyć wniosku złożonego przez rolnika między 15 marca a 15 czerwca 2016 roku, to musi go o tym poinformować pisemnie. To dzieję się w tym roku i miało miejsce także rok temu. Z drugiej strony takie pismo to często asekuracja ARiMR na wypadek nie załatwienia sprawy w terminie. Dlaczego?

– W ubiegłym roku otrzymałem z biura powiatowego ARiMR pismo datowane na 22 lutego z informacją, że z uwagi na skomplikowany charakter sprawy mój wniosek zostanie rozpatrzony w terminie do 15 kwietnia. Jakież było jednak moje zdziwienie, gdy 28 lutego, czyli 6 dni po sporządzeniu tego pisma, na moje konto wpłynęły dopłaty za 2015 rok – mówi nam jeden z wielkopolskich rolników.

Polecany artykuł

Dopłaty 2017: czas na nowe wnioskiKiedy pieniądze trafią do rolników?
W sprawie terminu wypłat należnych rolnikom płatności za 2016 rok urzędnicy ARiMR zazwyczaj odpowiadają lakonicznie, że Agencja ma czas na to zgodnie z przepisami do końca czerwca br. A tymczasem od chwili zakończenia wypłaty 70% zaliczek na poczet dopłat z agencyjnego kurka pieniądze nie płyną a zaledwie kapią. Rzecznik ARiMR poinformował naszą redakcję, że od 16 października 2016 roku do 28 lutego br. rolnikom wypłacono 11,1 mld zł. Jeżeli odliczyć od tego 9,66 mld zaliczek na dopłaty wypłaconych do końca listopada 2016 roku, to od grudnia do końca lutego Agencja przelała wnioskodawcom 1,44 mld zł, czyli niecałe 0,5 mld zł miesięcznie. To bardzo wolne tempo, tym bardziej, że do wypłacenia do końca czerwca br. pozostaje jeszcze 3,71 mld zł.

ARiMR ma jeszcze do wypłaty sporo pieniędzy z tytułu ONW i płatności rolnośrodowiskowych. Z danych ARiMR wynika, że do końca lutego br rolnikom przekazano 868 mln zł w ramach płatności ONW oraz 283 mln zł tytułem płatności rolnośrodowiskowych.

Sonda - powiedz nam co myśliszW minionym tygodniu zmienił się prezes ARiMR. Daniela Obajtka, który objąl stery Grupy Energa, zastąpił Dariusz Golec. Trudno jednak stwierdzić, czy zmiana kierownictwa Agencji będzie miała jakikolwiek wpływ na przyspieszenie wypłaty rolnikom pieniędzy.  bcz

Fot. Sierszeńska

Polecane dla Ciebie:

article icon

Zboża: początek roku z wzrostami cen

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii