StoryEditor

MRiRW czeka na uwagi do strategii "Od pola do stołu"

Do 23 czerwca można zgłaszać uwagi do strategii „Od pola do stołu”. Są one potrzebne ministerstwu rolnictwa do przygotowania stanowiska polskiego rządu w tej sprawie.
19.06.2020., 08:06h
Resort rolnictwa przygotowuje projekt stanowiska rządu do unijnej strategii „Od pola do stołu”. Potrzebna jest także opinia zainteresowanych podmiotów.

Uwagi można przesyłać na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., w terminie do 23 czerwca 2020 r. 

20 maja Komisja Europejska przyjęła Strategię „Od pola do stołu”, będącą elementem Zielonego Ładu. Wytyczne zakładają, że do 2030 roku ma zostać ograniczone o połowę stosowanie pestycydów i antybiotyków w hodowli oraz o 20 proc. nawozów. Z kolei 25 proc. gruntów ma zostać przeznaczone pod uprawy ekologiczne. 

Ten kierunek transformacji rolnictwa i systemu żywnościowego, narzucony przez KE, nie podoba się wielu organizacjom rolniczym, m.in. KRIR, PZPRZ czy FBZPR. Obawiają się oni, że ambitne cele ograniczą produkcję rolną, zmniejszą dochody rolników, a w efekcie zachwieją bezpieczeństwem żywnościowym. 

Komisarza Wojciechowski uspokaja


Unijny komisarz rolnictwa Janusz Wojciechowski zapewnia jednak, że rolnicy będą zachęcani, a nie zmuszani do realizacji zielonych celów. Jego zdaniem najmniejsze powody do obaw powinni mieć właśnie polscy rolnicy, gdyż zużycie pestycydów czy intensywność hodowli jest w naszym kraju dużo mniejsza niż na zachodzie Europy.

- Różnice są ogromne. Generalnie w UE rolnicy stosują średnio 2 kg substancji aktywnych na hektar. Ale są takie kraje, gdzie to zużycie wynosi nawet 7 kg. W Polsce z kolei jest poniżej średniej – mówił podczas konferencji prasowej w Warszawie komisarz Wojciechowski. 

Jednak pozostałe cele, czyli ograniczenie nawożenia i powiększenie powierzchni upraw ekologicznych nie będą już tak łatwe do osiągnięcia. Jesteśmy bowiem w czołówce krajów zużywających najwięcej nawozów mineralnych NPK – ok. 140 kg na ha w czystym składniku. A powierzchnia upraw ekologicznych w naszym kraju wynosi zaledwie 3 proc., podczas gdy w Austrii czy Danii jest to niemal 25 proc. 

ksz, fot. KE
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 17:14