StoryEditor

Ostatni dzwonek na zasianie międzyplonów!

Termin zasiewu międzyplonów ścierniskowych w ramach zazielenienia mija 20 sierpnia (włącznie). Wielu rolników może nie zdążyć z ich wysiewem z powodu opóźniających się żniw. Co w takim przypadku zrobić?
18.08.2016., 11:08h

Pisaliśmy o tym 10 sierpnia - link. Jeśli jednak zdążymy lub decydujemy się na siew międzyplonów ozimych warto zastanowić się nad doborem gatunków wysiewanych w międzyplonie.

Ekonomiczną pokusą jest wysiew gorczycy białej. Gatunek ten na pewno ma wiele zalet. Podstawową jest niski koszt materiału siewnego oraz szybkie wschody i budowanie dużej masy zielonej. Ma jednak wady. Jest to roślina z rodziny kapustowatych, a więc przenoszą się na niej choroby rzepaku i warzy kapustnych, w tym groźna kiła kapusty. Ponadto duża masa roślinna wcale tak mocno nie wzbogaca w materię organiczną. Jest to w świeżej masie głównie woda. Dlatego warto zastanowić się nad zainwestowaniem w inne gatunki, tym bardziej, że mamy mokry koniec wakacji i grubonasienne łubiny i peluszki powinny doskonale wschodzić. Warte oprócz strączkowych rozważenia sią także inne gatunki – facelia, gryka, słonecznik a jeśli w płodozmianie nie ma rzepaku, to rzodkiew oleista. tcz

Więcej o normach siewu tych gatunków w sierpniowym wydaniu „top agrar Polska” w poradach agrotechnika na str. 102.

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 18:15