StoryEditor

Początek negocjacji w Luksemburgu, czyli bój o Wspólną Politykę Rolną

Zaproponowana przez Komisję Europejską  redukcja budżetu na Wspólną Politykę Rolną jest nie do zaakceptowania mówi polski rząd, który zapowiada budowę szerokiej koalicji państw sprzeciwiających się pomysłom Brukseli. W poniedziałek w Luksemburgu rozpoczną się negocjacje na ten temat. Będzie to pierwsze spotkanie unijnych ministrów rolnictwa od czasu ogłoszenia przez Komisję Europejską komunikatu dotyczącego przyszłości polityki rolnej. 
18.06.2018., 10:06h
Bruksela zaproponowała, aby budżet na rolnictwo na lata 2021-2027 wyniósł 365 mld euro. Oznacza to, że wydatki na Wspólną Politykę Rolną spadłyby z 38 % do 30% ogólnych wydatków Wspólnoty.


Złe wiadomości

W przypadku Polski największe, 25% cięcia, dotyczyłyby II filara czyli funduszu rozwoju obszarów wiejskich. Budżet na dopłaty bezpośrednie spadłyby tylko o 1%, ale o naszym sztandarowym postulacie wyrównania dopłat bezpośrednich możemy zapomnieć. Opozycja nie zostawia więc na rządzie suchej nitki.

– Lobby rolnicze, za które ze strony Polski odpowiada polski minister rolnictwa, zostało w tych negocjacjach czy tych propozycjach pominięte, co może świadczyć o braku skuteczności, szczególnie braku skuteczności polskiej reprezentacji, czyli ministra rolnictwa – mówił w Sejmie poseł PSL Mirosław Maliszewski.

Wszystko przed nami

Resort rolnictwa zachowuje daleko idący spokój tłumacząc, że negocjacje dopiero się zaczęły i nic nie jest jeszcze przesądzone.

– Propozycje Komisji, które zostały przedstawione 1 czerwca, stanowią punkt wyjścia do negocjacji. Nie zamykamy negocjacji, tylko je otwieramy. Polska jest otwarta na tę dy...
Pozostało 68% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. maj 2024 23:44