StoryEditor

Pomoc „de minimis” na wyczerpaniu

Już 1 sierpnia rusza pomoc na wapnowanie w ramach puli de minimis. Do tej pomocy zaliczają się także niektóre formy pomocy klęskowej. A limit de minimis jest na wyczerpaniu.
30.07.2019., 14:07h

Jak dowiedzieliśmy się w resorcie rolnictwa, aktualne wykorzystanie limitu pomocy de minimis w rolnictwie na 30.07.2019 r. wynosi 260,5 mln euro, co stanowi 88,03% dostępnego limitu. Do wykorzystania w tym roku zostało więc zaledwie ok. 35,4 mln euro, tj. ok. 148 mln zł pomocy!

Przypomnijmy tylko, że w ubiegłym roku limit wyczerpał się pod koniec listopada i na koniec roku rolnicy odcięci byli od wielu rodzajów wsparcia. W tym roku wszystko wskazuje na to, że limit może wyczerpać się jeszcze szybciej. Jeszcze na koniec stycznia 2019 roku wykorzystanie limitu wynosiło 162,7 mln euro, w ciągu niecałych 6 miesięcy wykorzystaliśmy 96 mln euro limitu. Przy takim tempie limit skończy się pewnie tuż po wakacjach.

I to wszystko pomimo podniesienia limitu krajowego dla Polski w lutym br. z 225,7 mln euro do 295,9 mln euro. Gdyby nie ta zmiana, już dawno nie byłoby mowy o żadnej pomocy de minimis w tym roku.


Worek bez dna

Tak szybkie wyczerpywanie się limitów de minimis wynika stąd, że do worka o nazwie de minimis wrzucane są coraz to nowe rodzaje pomocy. I tak pomocą de minimis są:

  • dopłaty do materiału siewnego,
  • dopłaty do odsetek kredytów preferency...
Pozostało 67% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. czerwiec 2024 21:13