StoryEditor

Susza 2019: Pomoc dopiero po oszacowaniu strat

W całym kraju pracuje już 800 komisji szacujących straty na polach spowodowane suszą.  Minister Ardanowski obiecuje, że po zakończeniu ich prac rząd podejmie decyzje w sprawie wysokości pomocy dla rolników. Tymczasem już sierpniu rolnicy będą mogli składać wnioski na dofinansowanie inwestycji w meliorację.
19.07.2019., 11:07h
W całym kraju trwają intensywne prace komisji szacujących straty suszowe. Na 2370 gmin wiejskich już w ponad 800 trwają prace - poinformował na konferencji prasowej minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, który jednocześnie zaznaczył, że skala strat jest dużo mniejsza niż rok wcześniej i nie można mówić o kataklizmie. – Straty są zróżnicowane w województwach. Są regiony gdzie strat nie ma żadnych, a są regiony gdzie susza szczególnie w zbożach jarych, płytko korzeniujących się, które nie potrafią czerpać wilgoci z głębszych warstw gleby, straty są spore. Nie słyszałem, żeby było to kataklizm, który ma zniszczyć polskie rolnictwo, żeby to była susza największa w polskiej historii – powiedział minister Ardanowski, który jednak dodał, że może to się jeszcze zmienić.   

Sprawa suszy była poruszana podczas rozmów kuluarowych w czasie ostatniej Rady Ministrów Unii Europejskiej. Na jej skutki narzekał zwłaszcza minister rolnictwa Litwy. Co zresztą potwierdzają dane IUNG dotyczące suszy z graniczącym z tym krajem Podlasiem.

Co po zakończeniu prac komisji szacujących straty? Zdaniem ministra rolnictwa rolnicy mogą spa...
Pozostało 59% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 08:03