StoryEditor

Pomoc suszowa 2022: czy pieniądze trafią do rolników szybciej?

Związki zawodowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa apelują do ministra rolnictwa o wprowadzenia zmian w programie pomocy klęskowej. Dzięki nim jego realizacja ma być szybsza i bardziej oszczędna dla budżetu państwa. Z kolei sprawa podwyżek dla pracowników wydaje się być zamknięta. Zdaniem resortu rolnictwa wynagrodzenia osobowe w 2022 r. wzrosły o ponad 21 % w porównaniu do roku poprzedniego.  
06.12.2022., 09:12h

Zamieszanie wokół Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa spowodowało, że sprawą zainteresowali się posłowie.

 - ARiMR jest największą agencją płatniczą w Unii Europejskiej, która w 2021 roku wypłaciła 25,8 mld środków pomocy finansowej dla Polskiej Wsi. Jaskrawą dysproporcję stanowi stosunek wartości obsługiwanych wniosków pomocowych, które średnio opiewają na kwotę 2,24 mln zł i wysokości przeciętnego wynagrodzenia pracownika agencji, które wynosi poniżej 58 000 zł brutto rocznie. Wartym zwrócenia uwagi jest fakt, że pracownicy obciążeni są coraz większą pracą na skutek wzrostu liczby programów pomocowych, braku wzrostu liczby etatów oraz licznego odchodzenia doświadczonych specjalistów do sektora prywatnego. W dalszej perspektywie, bez jednoznacznego stanowiska ministerstwa i rządu może dojść do sytuacji niewydolności agencji co bezpośrednio dotknie wszystkich interesariuszy, a w szczególności Polską Wieś – napisał do ministra rolnictwa poseł Jarosław Wałęsa.

Skala podwyżek w ARiMR

W odpowiedzi MRiRW poinformowało, że w trakcie prac nad projektem ustawy budżetowej na lata 2022-2023 uwzględniono dla Agen...

Pozostało 71% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. maj 2024 13:20