StoryEditor

Powrót do zwolnienia a korekta VAT. Jak ją obliczyć?

Nasz Czytelnik jest producentem świń i w związku z sytuacją na rynku ma coraz większą nadwyżkę VAT do zapłaty co miesiąc. Chciałby jeszcze w tym roku powrócić do zwolnienia, ale boi się korekty VAT. Jak ją obliczyć w tej sytuacji? Odpowiada nasz ekspert VAT.
10.11.2022., 11:11h

Powrót do zwolnienia a korekta VAT

Jestem producentem ok. 1800 tuczników rocznie w cyklu otwartym i podatnikiem czynnym. W związku z sytuacją na rynku i z obniżonymi stawkami VAT oraz ograniczeniem zakupów środków produkcji mam coraz większą nadwyżkę VAT do zapłaty co miesiąc. Chciałbym jeszcze w tym roku powrócić do zwolnienia, ale boję się korekty VAT. W ostatnich latach nie miałem znaczących zakupów, jedynie w 2020 r. wymieniłem pokrycie dachu z eternitu na chlewni oraz w 2022 r. wybudowałem ogrodzenie zgodnie z wymogami bioasekuracji. Jak obliczyć korektę od takiej sytuacji?


Przemysław K. (województwo wielkopolskie)

Co mówią przepisy VAT?

Zgodnie z art. 91, ust. 2 ustawy o VAT, po zaprzestaniu wykorzystywania towarów dla sprzedaży opodatkowanej, a rozpoczęciu ich wykorzystywania do celów sprzedaży zwolnionej, podatnik ma obowiązek naliczyć i odprowadzić korektę VAT od środków trwałych i obrotowych – jeśli okres korekty jeszcze nie minął. W omawianym przypadku korekta będzie dotyczyła następujących składników majątkowych:

  • Wymiana dachu eternitowego – nie minęła jeszcze 10-letnia korekta (dla budynków i budowli). Obowiązek...
Pozostało 51% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 10:15