Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Premier Morawiecki na VIII Kongresie Rolnictwa RP zaapelował do KE o szybką zgodę na dopłaty do nawozów

Premier Mateusz Morawiecki apeluje do Komisji Europejskiej o jak najszybsze wydanie zgody na stosowanie dopłat do zakupu nawozów oraz zapowiada, że rząd nie czekając na zgodę Brukseli zacznie częściowo realizować Krajowy Plan Odbudowy.

wk30 stycznia 2022, 14:23

Gośćmi VIII Kongresu Rolnictwa RP, zorganizowanego przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Organizacji Rolniczych byli m. in.: premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Kłopoty z cenami energii

W swoim wystąpieniu premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że pandemia rozhuśtała ceny i warunki produkcji rolnej. Zdaniem szefa rządu wysokie ceny energii a zwłaszcza gazu są efektem manipulacji cenowych ze strony Rosji i Gazpromu. Rada Ministrów chcą przeciwdziałać skutkom tej sytuacji wprowadziła tarczę antyinflacyjną.

Co najmniej do początku żniw, do przełomu czerwca i lipca utrzymamy obniżony poziom cen VAT na paliwa. To będzie duża korzyść, także dla rolników – zadeklarował M. Morawiecki.

Ogromnym problem są też ceny nawozów. Rząd ma pomysł jak go rozwiązać, ale tu wiele zależy od zgody Komisji Europejskiej, którą Polska poprosiła o możliwość stosowania dopłat do zakupu nawozów, na wzór programu paliwa rolniczego.

Zrobimy to natychmiast jak dostaniemy taką zgodę. Czasami jestem pytany dlaczego czekać na zgodę, zróbcie to bez niej. Zrobilibyśmy to gdyby nie jedno ryzyko. Za pół roku, za rok zapuka urzędnik z Komisji Europejskiej i powie oddawajcie tą niedozwoloną pomoc publiczną, którą dostaliście – tłumaczył premier Morawiecki, który jednocześnie zaapelował do Komisji Europejskiej o szybkie wydanie takiej zgody.

Rząd będzie realizował Krajowy Plan Odbudowy

Szef rządu odniósł się także do niepokoju rolników dotyczących Krajowego Planu Odbudowy, który nie ruszył w związku z zablokowanie środków przez Komisję Europejską. 

– Chce ten niepokój rozwiać. Otóż podjąłem decyzję, że będziemy realizować te programy już wkrótce, nie czekając na ostateczne zgody. To są bardzo dobre wypracowane ze środowiskiem rolniczym projekty. Chociażby ten dotyczące zbiorników retencyjnych. Na każdy takie zbiornik będziemy dopłacać 15 tys. zł. W prosty sposób, bez biurokracji – obiecał M. Morawiecki.

Rząd zamierza realizować także programy związane z energią dla wsi oraz rozwojem przetwórstwa.

- Nie chowamy głowy w piasek, nie siedzimy z założonymi rękami. Podejmujemy się tych zadań dla dobra polskiej wsi. To jest moje podstawowe zobowiązanie. Może być trudno, może być jeszcze trudniej, ale jesteśmy z polskimi rolnikami. I zrobimy wszystko, użyjemy wszystkie możliwe środki regulacyjne, finansowe i fiskalne, żeby polska wieś była wsią zwycięstwa na jednolitym europejskim rynku – podsumował premier Mateusz Morawiecki.

Walka z ASF i pomoc dla sektora wieprzowiny

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podczas swojego wystąpienia zapowiedział kontynuowanie walki z ASF. Wprawdzie od 19 grudnia nie zanotowano żadnego ogniska choroby w gospodarstwie, ale wirus cały czas jest obecny środowisku.

– Wspólnie z wojskowym instytutem lotnictwa przygotowujemy sprzęt do obiektywnego przeliczania dzików- mówił Henryk Kowalczyk.

Minister rolnictwa przypomniał, że rząd umożliwił kupowanie mięsa ze stref ASF, co częściowo łagodzi skutki spadku cen skupu. 

Rząd myśli także o pomocy dla sektora wieprzowiny. Stąd program dopłat do loch.

– Mam nadzieję, że w kwietniu cena wieprzowiny wzrośnie. Ale jak nie wzrośnie to będziemy podejmować z Premierem decyzję o przedłużeniu okresy wsparcia. Aby to przetrzymać i zachować hodowlę – deklarował minister Kowalczyk.

Obietnica wzrostu dopłat dla małych i średnich

Minister Kowalczyk powtórzył także obietnicę wyrównania dopłat bezpośrednich dla małych i średnich gospodarstwa do średniej unijnej.

Już od tego roku rolnicy do 30 ha będą mieli dopłaty na poziomie średniej europejskiej. A od roku przyszłego wszyscy, którzy mają gospodarstwa do 50 ha – zadeklarował wicepremier Kowalczyk.

Wpływ na to będzie miała m.in. płatność redystrybucyjna oraz płatność uzupełniająca pochodząca z budżetu krajowego. 

Minister Kowalczyk zapowiedział także, że jeszcze w tym tygodniu do KPRM zostanie przekazana ustawa zapewniająca pobieranie emerytur rolniczych bez konieczności przekazywania gospodarstwa oraz kontynuowanie działań zmierzających wprowadzenia nowego systemu ubezpieczeń wzajemnych w rolnictwie (obejmującego ryzyko klęski suszy).

wkWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)