StoryEditor

Rolnictwo ekologiczne a obowiązek spełnienia norm warunkowości GAEC

Podczas naszego ostatniego webinarium "Ekoschematy i dopłaty do ekologii" padło wiele pytań od widzów do naszego eksperta Marka Krysztoforskiego z CDR w Radomiu. Pytania zadane podczas rejestracji lub na czacie zadawali: Karol Bujoczek, redaktor naczelny top agrar Polska i Grzegorz Ignaczewski, redaktor, ekspert ds. funduszy unijnych i polityki rolnej.  Pytania dotyczyły m.in. rolnictwa ekologicznego i obowiązku spełnienia norm warunkowości, szczególnie w zakresie normy GAEC
31.05.2023., 20:05h

Grzegorz Ignaczewski: Mamy serię pytań dotyczących powiązania rolnictwa ekologicznego i zmian w polityce rolnej, które od tego roku zostały wprowadzone. Część z nich dotyczy właśnie powiązania rolnictwa ekologicznego i obowiązku spełnienia norm warunkowości, szczególnie w zakresie normy GAEC 6, czyli tej okrywy. Wiemy, że w ekologii ta orka jest jednym z podstawowych zabiegów, natomiast druga część dotyczy powiązania rolnictwa ekologicznego i spełnienia normy GAEC 8, czyli posiadania tych 4% obszarów nie produkcyjnych. Czy te wymagania również dotyczą gospodarstw ekologicznych?

Marek Krysztoforski: Tak, dotyczą. W gospodarstwie ekologicznym dopuszczony jest tzw. zasiew czy ugór na zielony nawóz (tak to dokładnie jest sformułowane), ale nie możemy powtarzać tego na polu częściej jak raz na 5 lat, czyli nie możemy mieć samych ugorów w zasadzie. I generalnie w planie rolno-środowiskowym, w planie ekologicznym mamy wykazane, jaki powinien być płodozmian i jak to powinno funkcjonować. Dobrze zrobiony plan ekologiczny naprawdę pomaga rolnikom rozwiązać pewne problemy.

Co do spełnienia warunkowości o 80% okrywy, z tym będzie pewien problem...

Pozostało 72% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 06:44